Näkökulma: Suomalaiset olympiasankarit joutumassa Venäjän maskoteiksi – näiden kolmen tilanne kaikkein irvokkain
Kuva: Pietarin SKA
Ukrainan sota on pysäyttänyt koko maailman. Järkyttävä konflikti ja sen keskelle joutuneet ukrainalaiset ovat olleet monien ajatuksissa ympäri maailman.
Konflikti on viimein herättänyt myös urheilumaailman. Jokerit lopetti kautensa kesken. Nyt seura saa maksaa imagotappion muodossa kovaa hintaa siitä, että se on veljeillyt auktoritäärisen valtion ja sen eliitin kanssa vuosien ajan.
Edelleen KHL:ssä pelaa kuitenkin valtava joukko suomalaisia. Moni heistä oli voittamassa Leijonille ensimmäistä olympiakultaa.
Monet sanovat, ettei politiikkaa ja urheilua sovi sekoittaa keskenään. Venäjällä se on kuitenkin mahdotonta. KHL:n suurin seura on Pietarin SKA. SKA tarkoittaa armeijan urheiluseuraa.
Armeija ei ole mukana pelkästään nimessä, vaan myös seuran toiminnassa. Helmikuun lopussa Venäjällä vietettiin isänmaan puolustajien päivää. SKA järjesti yleisötapahtuman, jossa yleisö pääsi tutustumaan armeijan kalustoon ja aseisiin. Juhlasta julkaistiinkin runsaasti kuvia, joissa lapset poseerasivat kivääreiden kanssa.
Eivätkä ne olleet mitään salassa otettuja paljastuskuvia. Seura julkaisi ne ylpeänä omilla verkkosivuillaan.
SKAn riveissä pelaa kolme suomalaista: Mikko Lehtonen, Joonas Kemppainen ja Leo Komarov. Nyt on heidän aikansa näyttää, mistä heidät on tehty.
Suomalaispelaajien päätöksestä on tehty helppo, kun palkat jäisivät todennäköisesti muutenkin saamatta. Raha ei liiku ulos Venäjältä. Jos palkka maksetaan ruplissa, niiden arvo on muutenkin vapaapudotuksessa.
KHL:n suomalaisten on nyt aika näyttää, että he ovat osa länttä. Pian päätös voidaan tehdä heidän puolestaan. Idässä liikkuu huhu, että KHL on itse kieltämässä ulkomaalaispelaajien osallistumisen pudotuspeleihin.
LUE MYÖS: Lisää Jokerit-pelaajia tulossa Liigaan? Näiden tähtien sopimukset nyt purettu!
LUE MYÖS: Järkyttäviä kuvia Pietarin SKAn juhlasta – lapset poseeraavat aseiden kanssa
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Jokereihin yhdistetty tehomies teki valintansa – ”Hevonp*skaa”
- NHL-toimittaja lataa: tämän seuran pitäisi hankkia Patrik Laine!
- SaiPa yhteistyöhön kansainvälisen AI-yhtiön kanssa: ”Globaali ulottuvuus”
- Naisleijonat: uusi valmentaja
- KalPa shoppaili maalivahtimarkkinoilla – uusi mies sisään pätkäsopimuksella
- Ässät takoi jättivoitot – ”Tulos on erittäin kova”
- Ilves ja Ketterä: iso uutinen!
- Karri Kivi arvioi MTV:llä: tässä ovat Liigan siirtomarkkinoiden suurimmat häviäjät: ”Ilman muuta”
- Jokerien maalitykki löysi uuden seuran: ”Tavoitteena pelata uran paras kausi”
- JYPin ex-kapteeni: uusi joukkue
- Karri Kivi arvioi MTV:llä: tässä ovat Liigan siirtomarkkinoiden suurimmat häviäjät: ”Ilman muuta”
- Naisleijonat: uusi valmentaja
- Jokerien maalitykki löysi uuden seuran: ”Tavoitteena pelata uran paras kausi”
- KalPa shoppaili maalivahtimarkkinoilla – uusi mies sisään pätkäsopimuksella
- JYPin ex-kapteeni: uusi joukkue
- Leevi Selänne: uusi joukkue Suomesta!
- Ässät takoi jättivoitot – ”Tulos on erittäin kova”
- Ilves ja Ketterä: iso uutinen!
- SaiPa yhteistyöhön kansainvälisen AI-yhtiön kanssa: ”Globaali ulottuvuus”
- SK: Liigan tuore ulkomaalaisvahvistus loukkaantui heti – tämä on tilanne nyt