Tappara menetti tähtipakin, mutta pystyi hurjaan kiriin shokkialun jälkeen – mitä kopissa puhuttiin?
Jääkiekkoliigassa sensaatiomaisesti välieriin yltänyt KooKoo oli kiinni lauantaina jättipaukussa kotonaan semifinaalien toisessa osassa, kun se johti Tapparaa avauserän jälkeen 3-1. Kun voitot olivat ennen iltaa KooKoolle 1-0, oli kirvesrinnat ajettu hetkellisesti pahasti nurkkaan.
Tähtipakki Santtu Kinnusen kovan pääosuman takia menettänyt vierasjoukkue kuitenkin otti toisesta erästä eteenpäin ohjat käsiinsä -ja millä tavalla. Toisen kaksikymppisen se voitti 0-2 ja viimeisen peräti 0-3 pelin päättyessä lopulta 3-6.
– KooKoo tuli vahvasti – me oltiin valmiina, mutta ei pystytty voittamaan kamppailuita ja reagoimaan. Alku oli shokki ja käsiteltiin sitä erätauolla, että tällainen joukkue emme halua olla, Tappara-luotsi Jussi Tapola sanoi Liigan nettisivuilla julkaistussa lehdistötilaisuudessa.
– Meidän täytyy pystyä pelaamaan paremmin, ja pystyttiin parantamaan toiseen erään. Oltiin perjantaina jaloissa toisessa erässä, löydettiin siihen muutama asia. Sitä kautta peli oli hyvin viihdyttävä ja fyysinen, pieniä asioita korostanut Tapola mietti.
Voitto oli Tapparalle iso ainakin kahdesta eri näkökulmasta: Voitot ovat nyt tasan 1-1, ja Tappara otti kotiedun takaisin itselleen.
Kinnusesta vielä. Hän on summannut seitsemässä pudotuspeliottelussa yhden syöttöpinnan, mutta runkosarjassa tilille kertyi mainiot tehot 7+15=22.
Mikä on miehen tila?
– Varmaan on jonkin aikaa pois. Katsotaan, kuka paikkaa.
Ottelusarja jatkuu maanantaina Tampereella.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaksi Kanadan supertähteä ei pystynyt harjoittelemaan!
- Leijonat olympialaisten puolivälierässä – Suomi–Sveitsi tv-lähetykset ja selostajat
- Olympialaisten vanhin pelaaja lopetti maajoukkueuransa, Kanadan valmentaja: ”Voittaa edelleen joka hemmetin aloituksen”
- Tshekin kovaotteinen Radko Gudas paljasti miten aikoo kohdella Sidney Crosbya
- Sveitsin tähtipelaajat: nämä ovat Leijonien kaksi vaarallisinta pelaajaa!
- Liiga-seurat jahtaavat SHL:ssä pelaavaa Leijonat-hyökkääjää: ”Ei tarvitse huolehtia, etten saisi syksyllä töitä”
- Kuka on Sveitsin vaarallisin pelaaja? Leijonien supertähdet vastasivat
- Leijonia odottaa valtava haaste puolivälierässä: ”Jotenkin on sellainen tunne…”
- Jukka Jalonen, aiotko auttaa Leijonia ennen Sveitsi-ottelua? Suora vastaus!
- Nyt se on varmaa! Tässä on Leijonien puolivälierän vastustaja ja aikataulu
- Tanska kaatoi Latvian – tätä se tarkoittaa Leijonien puolivälierävastuksen kannalta
- Leijonien puolivälieräottelun aikataulu selvillä!
- Tshekin NHL-supertähdet murtuneina: ”Vaikeaa puhua”
- Nyt menee kiharaiseksi! Tässä Leijonien todennäköinen puolivälierävastus
- SK: Lukko rysäytti kovan hyökkääjähankinnan toisesta Liiga-seurasta
- Video: Ranskan järkäle ajoi Nathan MacKinnonin pystyyn – Tom Wilson haastoi tappeluun
- Ylen tiedot: TPS vahvistuu Liigassa huipputehoja takoneella Leijonat-hyökkääjällä
- Venäläistoimittaja teki sellaisen tempun että Sidney Crosby vietiin nopeasti pois
- Roope Taponen: uusi joukkue!
- Tre Kronor sekaisin – nyt kajahti suora arvio: Tämä mies pilannut kaiken