Ilves täydentää maalivahtiosastoaan kesken välierien – syynä joukkueen terveystilanne

Tampereen Ilves on joutunut täydentämään maalivahtiosastoaan kesken käynnissä olevien Liigan välierien. Seura tiedottaa verkkosivuillaan, että Niko Parkkinen tulee mukaan joukkueeseen loppukaudeksi.
Taustalla on hyvin karu syy. Tiedotteessa kerrottiin, että maalivahtiosaston täydennys jouduttiin tekemään joukkueen terveystilanteen vuoksi.
Ilves vuokrasi maaliskuussa 22-vuotiaan Parkkisen pelaajaoikeudet loppukauden ajaksi JYPistä. Nyt Ilves käytti sopimukseen sisältyneen mahdollisuuden kutsua Parkkinen mukaan Liiga-joukkueeseen ensimmäistä kertaa.
Kuluvan kauden Parkkinen on pelannut pääasiassa Mestiksessä KeuPa HT:ssa. Tilille tuli 20 runkosarjaottelua torjuntaprosentilla 89,7% ja kolme pudotuspeliottelua prosentilla 90,0%. Liiga-uransa aikana hän on pelannut myöskin JYPin riveissä 25 ottelua, joista kolme tämän kauden aikana.
Ilveksen maalia on vartioinut pudotuspeleissä pääasiassa Marek Langhamer. Hän jätti sunnuntaina toisessa välieräottelussa pelin kesken kahden erän jälkeen, kun TPS johti 4-0. Vadim Zherenko nähtiin tolppien välissä päätöserän ajan 6-0-päättyneessä ottelussa.
Ilveksen ja TPS:n välinen välieräsarja jatkuu tiistaina Tampereella. Otteluvoitot ovat kahden kamppailun jälkeen tasan 1-1.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- HS: Kristian Näkyvä palaa Liigaan 11 kauden tauon jälkeen!
- Kultaleijona Mikko Lehtonen rustasi uuden sopimuksen!
- Jokerien mestarivahti löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Lauri Marjamäki: uusi sopimus!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Paha menetys: Liiga-seuran nuori timantti lähtee Pohjois-Amerikkaan
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Lauri Marjamäki: uusi sopimus!
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy