Ruotsalainen kiekkolegenda jyrähti: SHL on suljettava – tässä syy

Liiga-karsintojen paluu on monen suomalaisen kiekkofanin unelma. Monet katselevat haikeina Ruotsiin, jossa karsinnat pelaavat ja SHL:n ja Hockeyallsvenskanin välillä nähdään runsaasti liikettä.
Ruotsalainen kiekkolegenda Ulf Dahlén puolestaan katsoo kateellisena Suomeen. Hän haluaisi, että SHL suljettaisiin ja sinne nostettaisiin joukkueita kabinettipäätöksillä.
– Se, että sekä Björklöven että HV71 pelaavat Hockeyallsvenskanissa, on todella tylsää. On myös surullista, että Djurgården, AIK, Södertälje ja MoDo pelaavat siellä myös. Nämä ovat perinteikkäitä ruotsalaisia seuroja. Nyt HV71 tai Björklöven nousee, mutta olen itseasiassa hieman huolissani lätkästä, jos klassikkoseurat putoavat ja yllättäjät jatkavat nousemista, Dahlén kommentoi.
– Tämä on ainakin minun osaltani johtanut siihen, että on mielenkiintoisempaa seurata Hockeyallsvenskania, kun perinteiset seuraavat pelaavat siellä.
Dahlén esitteli oman versionsa sarjajärjestelmästä.
– Liiga voitaisiin sulkea neljäksi vuodeksi ja nostaa yksi seura joka kaudella, kunnes siellä olisi 18 joukkuetta.
Dahlén on etenkin huolissaan Tukholman tilanteesta.
– On surullista, että Södertälje, AIK ja Djurgården pelaavat Hockeyallsvenskanissa ensi kaudella. Jääkiekko tarvitsee Tukholmaa. Kaupungissa asuu paljon ihmisiä, ja kaupunki tarvitsee joukkueen pääsarjaan. Muuten jalkapallo ottaa vallan, Dahlén arvioi.
– On myös tärkeää, että Norlannin rannikolta löytyy joukkue joko MoDosta tai Björklövenistä. Timrå on pysynyt ennallaan. Västerås on toinen joukkue, jonka haluan nähdä ylhäällä. Nämä perinteikkäät seurat ovat mielestäni väärässä sarjassa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!