Jenkkien kohusikailijalla järkyttävä historia: päihdeongelmia, pidätys ja jättimäinen pelikielto
Yhdyvaltojen hyökkääjä Austin Watson nousi maanantai-iltana suomalaisen kiekkokansan tietoisuuteen. Hän taklasi Teemu Hartikaista kyynärpäällä päähän ja sai ulosajon. Eniten tapauksessa kohautti Watsonin naureskelu ja välinpitämättömyys, kun hän poistui suihkuun.
Pohjois-Amerikassa Watsonilla on takanaan pitkä ja myrskyisä menneisyys. Atlantin toisella puolella hänet tunnetaan ennen kaikkea vuonna 2018 saadusta 28 ottelun pelikiellosta.
Pelikielto ei tullut tekosista kaukalossa vaan sen ulkopuolella. Heinäkuun 16. päivänä vuonna 2018 Watson pidätettiin, kun hän oli riidellyt tyttöystävänsä kanssa huoltoasemalla. Watson kertoi poliiseille tönäisseensä tyttöystäväänsä. Poliisit löysivät kuitenkin punaisia jälkiä naisen rintakehästä ja tyttöystävä kertoi Watsonin aiheuttaneen ne.
Tapauksen johdosta Watson joutui kolmeksi kuukaudeksi ehdonalaiseen.
Lopulta Watsonin tyttöystävä tuli julkisuuteen ja otti riidan omille niskoilleen. Tämän vuoksi NHL alensi pelikiellon 18 ottelun mittaiseksi.
Sittemmin Watson on puhunut julkisuudessa paljon päihde- ja mielenterveysongelmistaan. Kummatkin asiat ovat nyt hanskassa, missä auttoi myös seuran vaihtaminen Nashvillestä Ottawaan. Hän on saanut mielenterveysongelmiinsa apua NHL:ltä.
– Meillä on NHL:ssä hyvä ohjelma kaikille, jotka tarvitsevat sitä. Perheelle myös. Kaikki on olemassa meitä varten. Mitä enemmän jätkät haluavat puhua mielenterveydestään, sen paremmalta taas toisista tuntuu. Meillä on vielä paljon parantamisen varaa, mutta kokonaisuutena asiat ovat paranemassa, Waston kommentoi.
Lähteet: Sportsnet ja Faces Magazine
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Raju väite: Teemu Pulkkinen rasismikohun keskellä
- Tässä Sveitsin olympiajoukkue!
- Uutta tietoa: Aleksander Barkovista iso paljastus!
- Vaasan Sportin tyhjennys jatkuu: Doug Sheddenille tuttu pelaaja lähtee!
- Tässä Saksan joukkue olympialaisiin – mukana yhdeksän NHL-pelaajaa
- Liiga-legendan poika loikkaa naapuriseuraan!
- Yllätyspäätös: Petteri Nummelinin pojan Liiga-sopimus revitty!
- Oho! HPK:sta lähtenyt ulkomaalaisvahvistus tekee paluun seuraan
- Kolme Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin – mukana Tapparan supertähti
- HIFK: jättiuutinen!
- Näkökulma: IIHF:n käsittämätön ratkaisu maksoi Nuorille Leijonille finaalipaikan
- Yllättävä käänne: Ilves sai jymyuutisen!
- Lauri Mikkola antoi kouluarvosanan Nuorille Leijonille – listasi seuraavat ”soihdunkantajat”
- Lauri Mikkolalta pettynyt tilitys MM-välierätappion jälkeen: ”Kolikonheittoa”
- Ruotsalaisasiantuntija vahingoniloisena Petteri Rimpisen surun hetkellä – näin maalivahti vastaa
- Tässä on nuorten MM-kisojen tähdistökenttä – Suomelle tylyjä uutisia
- Karu uutinen NHL:stä: Leijonien olympiajoukkueen hyökkääjä loukkaantui!
- Tässä Tshekin olympiajoukkue – mukana NHL-tähtiä sekä yksi pelaaja Liigasta
- Oho! Kaksi uutta Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin
- Näin näet Nuorten Leijonien pronssiottelun Kanadaa vastaan ilmaiseksi