Lähde: Petteri Nummelin saamassa valmennuspestin Keski-Euroopasta
Sveitsiläissivusto HeShootsHeScoores paljastaa, että Sveitsin pääsarjaseura HC Ajoie on pestaamassa apuvalmentajakseen suomalaisen kiekkoikoni Petteri Nummelinin.
49-vuotias Nummelin on toiminut valmennushommissa edelliset neljä kautta. Ensin hän toimi TPS:n alle 18-vuotiaiden apuvalmentajana yhden kauden verran. Kolme viimeisintä kautta on sujunut puolestaan Norjassa Storhamarin joukkueessa, jossa hän on hoitanut niin ikään apuvalmentajan virkaa.
Sveitsi on Nummelinille tuttu maa, nimittäin pelaajaurallaan hän kiekkoili maassa kaikkiaan peräti 13 kautta edustaen HC Davosia sekä HC Luganoa. Hän kirjautti Sveitsin pääsarjassa komeat tilastot: 467 runkosarjaottelussa syntyivät pisteet 150+346=496 ja 101 pudotuspeliottelussa tehot 37+89=126.
Myös Ajoien urheilujohtajana toimiva Julien Vauclair on Nummelinille tuttu mies. Hän teki pelaajana pitkän uran Sveitsissä. Nummelin ja Vauclair pelasivat seitsemän kautta yhdessä Luganon riveissä.
Nummelin on pelaajauraltaan todellinen legenda Leijonista. Hän pelasi peräti 15 kertaa MM-kisoissa sekä kerran olympialaisissa. Palkintokaappiin kertyi maailmanmestaruus, neljä hopeaa, kaksi pronssia sekä olympiahopea.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Paha menetys: Liiga-seuran nuori timantti lähtee Pohjois-Amerikkaan
- Suomen mestareilta pelaajauutinen
- Pelicans-kapteenisto julki: Tuore hankinta kippariksi
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana
- Hurja kaappaus vireillä: Jokereista tuttua pistetykkiä tuodaan Liigaan!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”