Atte Ohtamaalta järkyttävän kova suoritus tukalassa paikassa – Marko Anttilan neronleimaus pelasti: ”Sattumaa ja onnea myös mukana”
TAMPERE. Leijonat raivasi tiensä välieriin jääkiekon MM-kisoissa helatorstaina, kun Slovakia kaatui vaikean alun jälkeen 4-2.
Suomi jäi pelissä 0-2-tappioasemaan, mutta tuossa vaiheessa matsin kannalta kriittisen maalin iski kukapa muukaan kuin Marko Anttila.
Myöhemmin olympiavoittaja ja maailmanmestari tasoitti ja summasi lopulta pisteet 2+1. Anttilan nousi esille myös muuten.
Suomi joutui toisen erän lopulla 2-2-tilanteessa alivoimalle puolustuksen vaihtomatkan ollessa pidempi. Suomen luottosoturi Atte Ohtamaa joutui olemaan askissa peräti 104 sekuntia putkeen – eli minuutin ja 44 sekuntia.
Hapottiko, pakki Atte Ohtamaa?
– Ei oikeastaan hapottanut. Annettiin hyökkääjien tehdä hommia siinä hetkessä. Välillä se on sellaista, vastustaja yrittää kääntää nopeasti ja käyttää suoria hyökkäyksiä. Ei voi oikein lähteä sieltä alta poijes, täytyy olla kärsivällinen, kaikkiaan 14.36 pelannut Ohtamaa virnistää.
Tilanne raukesi, kun Anttila purki kiekon suoraan slovakialaisveskari Adam Huskan syliin. Hannes Björninen painoi päälle, ja molari joutui pitämään kiekon pelitauon ollessa täten tosiasia.
– Varmasti sattumaa ja onnea myös mukana. Monta kertaa sitä koittaa löytää vain vapaan väylän. Mielellään sitä ennemmin sinne kulmiin sijoittaa, niin sitä on vähän vaikeampi hakea.
Suomi on pelannut kotikisoissa alivoimaa nyt 26 minuuttia ja 45 sekuntia päästämättä maaliakaan.
– Ollaan saatu yhteisiä kokemuksia ja uskalletaan olla aktiivisia ja rohkeita – ja sitä kautta saadaan sekoitettua vastustajan rytmiä heidän ylivoimassa.
– Ja totta kai hyvä alivoima tarvitsee loistavan maalivahdin, Ohtamaa kiitteli torstaina 19 torjuntaa ottanutta Jussi Olkinuoraa.
Leijonilla on nyt siis kahdeksan pelattua matsia ilman yhtään takaiskua omilla alivoimillaan. Muistaako Ohtamaa törmänneen vastaavaan?
– En kyllä muista. Totta kai se on ollut hyvää, mutta pitää muistaa sekin, että ollaan otettu jäähyjä tosi vähän. Se pitää pitää jatkossakin.
Kärppä-mestari pelasi päättynellä liigakaudella runkosarjassa keskimäärin 24.56, joka oli isoin kaikista. Pudotuspeleissä aika 23.56 oli toiseksi isoin.
– Hyvin jaksaa. Tänäänkin pelin aikana kotiyleisöstä ja tämmöisestä pelistä sai virtaa vain enemmän. Ei tässä hirveästi ole kautta jäljellä kenelläkään, joten tässä jaksetaan oikein hyvin painaa!
Miten peli eteni noin muutoin?
– Oltiin sitkeitä, alku oli vaikea. Paranettiin pelin edetessä, kolmas erä oli hyvä. Toisessakin erässä nostettiin paljon, Ohtamaa tiivisti.
LUE MYÖS:
- Leijonista tuttu maalitykki: ura jatkuu Sveitsissä
- Huhhuh! Aatu Räty nöyryytti ruotsalaista NHL-tähteä poikkeuksellisen rumasti
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Mikko Rantaselle taas vahvat tehot! Nousi samalla jäähypörssin kärkeen
- Suomalaishyökkääjä lensi siirtolistalle NHL:ssä
- JYP jatkosopimukseen ulkomaalaisvahvistuksen kanssa!
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- IS: Niko Huuhtanen löysi uuden seuran
- Kultaleijonalta vihjaus ensi kauden seurasta: ”Raha ei aina pääasemassa”
- Vahvistus tuli – tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- 17-vuotiaalle huippulupaukselle iso mahdollisuus – nostettiin Tapparan ykkösketjuun
- Tuomio tuli – Antti Tyrväiselle lätkäistiin pelikieltoa!