Nuorten MM-kisojen hyökkääjältä huikea taidonnäyte – innostui itsekin: ”Se oli hieno maali, ehkä yksi urani parhaimmista!”
Slovakia saattoi pelastaa itselleen puolivälieräpaikan alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa viime yönä, kun maa kaatoi Latvian voittomaalikisassa numeroin 3-2.
Slovakia on kahden pisteen myötä lähellä puolivälieräpaikkaa, sieltä ulos jääminen uhkaa samalla Latvian joukkuetta. Maa tarvitsee viimeisestä alkulohkopelistä voiton Tshekistä.
Slovakian yksi sankareista oli Adam Sykora, joka väsäsi Jakub Demekin kanssa upean 1-1-maalin kuihduttaen Latvian johtoaseman kasaan.
Ensiksi hyökkääjä veivasi Bogdans Hodassin kahville vedeyttään kiekon tämän jalkojen välistä. Sen jälkeen Sykora ja Demek pelasivat näyttävän seinäsyöttökuvion pistäen limpun lopulta uuniin.
Maalia ihasteltiin myös Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n Facebook-tilillä.
Viime kaudella Slovakian pääsarjan HK Nitrassa kaikkiaan 65 pelissä 22 pistettä (12+10) summannut hyökkääjä innostui maalista itsekin IIHF:n nettisivujen haastattelussa.
– Se oli hieno maali, ehkä yksi urani parhaimmista!
– Minulla oli kiekko ja syötin sen. Oletin, että Demek ampuisi itse. Mutta hän antoikin sen takaisin. Se oli uskomaton maali, ja olen kiitollinen Demekille siitä, että hän jakoi kiekkoa minulle.
Alkulohkourakka päättyy Slovakian osalta sunnuntai-iltana Suomea vastaan. Slovakia menee jatkoon riippumatta Latvian Tshekki-pelin tuloksesta, jos se voittaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jarmo Kekäläinen pisti tuulemaan: antoi ensimmäiset potkut Buffalossa
- HPK rikkoi hiljaisuuden Kristian Vesalaisesta – siirtokorvausta ei tulossa?
- SaiPa käsittämättömissä liekeissä! Näin kävi Liigan lauantain kierroksella
- Oho! JYP jatkosopimukseen tähtihyökkääjänsä kanssa
- Pelicans jysäytti jättimäisen sopimusuutisen!
- Kärpissä flopannut entinen NHL-pelaaja löysi uuden seuran
- Nuorille Leijonille iso voitto MM-kisojen alla
- Tahallinen teko: SM-liigassa rumasta tempusta sanktioita
- Sebastian Ahon Hurricanes suli pahasti Florida Panthersia vastaan – Dallasin suomalaisille murskavoitto
- HäSa: Kristian Vesalainen jättää HPK:n kesken kauden – tässä uusi osoite
- Lähde: Sport-hyökkääjä vihjaili siirrolla – lähtee jo kesken kauden? ”Kaikki on mahdollista”
- Tomi Karhunen: uusi osoite Liigasta!
- Urheilucastin väite: Jokerit virittelee jättikaappausta Kärpistä!
- Antti Suomelasta iso uutinen!
- Toimittaja: Tässä Kiekko-Espoon ensi kauden päävalmentaja!
- Lähde: HIFK:sta tuttu pistetykki palaa Liigaan!
- HäSa: Kristian Vesalainen jättää HPK:n kesken kauden – tässä uusi osoite
- Suomalainen NHL-superlupaus pahoissa riidoissa Liiga-seuran kanssa – uusi joukkue löytyi nyt!
- Hurja vahvistus: NHL-superlupaus vapautui nuorten MM-kisoihin
- Ilves jysäytti pöytään kasan sopimuksia – iso valmentajauutinen!