Synkkä alkukausi sai jatkoa – Patrik Laine asteli pettyneenä median eteen: ”En tiedä, olisiko tänne tarvinnut edes tulla”

TAMPERE. Itäisen konferenssin jumbona majailevan Columbus Blue Jacketsin alkukausi jatkui lauantai-iltana synkkänä, kun Colorado Avalanche oli vahvempi maalein 5-1.
Nokia Arenalla pelatussa ottelussa Blue Jackets oli hyvin mukana ainoastaan ensimmäisen erän ajan. Toisen erän alussa Avalanche paukutti peräti peräti kolme maalia, eikä Blue Jackets toipunut enää tästä.
Ottelun jälkeen median eteen asteli hyvin pettynyt Patrik Laine. Suomalaisen edustama joukkue kaipaa tällä hetkellä kipeästi pisteitä, mutta Tampereen reissulta niitä tuli mukaan pyöreät nolla.
– Eipä tästä jäänyt hirveästi matkaan mukaan.
– En tiedä, että olisiko tänne tarvinnut edes mun puolesta tulla. Kuitenkin tänne tultiin töihin, eikä saatu töitä hoidettua, niin se on ihan sama, että oliko meillä hauskaa kaukalon ulkopuolella. Tämä on kuitenkin tulosurheilua ja tuli kaksi tappiota, niin turha reissu siltä osin, Laine kommentoi ottelun jälkeen.
Blue Jacketsin osalta alkukausi on ollut huono. Joukkue on kerännyt 12 ottelusta ainoastaan kuusi pistettä. Voittoja tilille on kertynyt kolme, joista kaksi on tullut varsinaisella peliajalla.
Miikka Lahtinen
Twitter: @ladalahtinen
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- SaiPa venytti Liigan finaalisarjaa – tähtipelaaja jätti ottelun kesken
- Leijonien MM-hyökkääjä rustasi NHL-sopimuksen!
- Kari Jalosen nippu teki päätöksiä: Leijonat-puolustajalle jatkosopimus, kohupelaaja vaihtaa maisemaa
- Tapparan huippulupaus loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Ilveksen maajoukkuemies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura!
- Topi Rönni: Sopimus revitty!
- Mikä suomalaisnäytös! Mikko Rantanen ja Roope Hintz tekivät käsittämätöntä NHL-historiaa
- Varoitus Leijonat – Kanada julkaisi NHL-tähtiä vilisevän hirmujoukkueen MM-kisoihin
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Tapparan huippulupaus loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista