Leijonien olympiasankari sai komean tunnustuksen kotikaupungiltaan
Lahtelaislähtöinen Pelicansin kasvatti Hannes Björninen on palkittu vuoden lahtelaisesta urheiluteosta.
27-vuotias Björninen oli voittamassa Suomen jääkiekkohistorian ensimmäistä olympiakultaa tänä vuonna. Hän syötti Leijonien avausmaalin ja viimeisteli voittomaalin olympiafinaalissa. Björninen oli voittamassa toukokuun MM-kotikisoissa myöskin maailmanmestaruutta.
– Vuoden lahtelaisen urheiluteon valintakriteereitä ovat merkittävä menestys kilpailuissa kansallisesti ja kansainvälisesti tai muunlainen lahtelaista urheilukulttuuria myönteisesti edistävä ja uudistava toiminta. Urheilun puolella useimmiten palkitaan juuri kyseisenä vuonna tehdystä urheiluteosta, esimerkiksi merkittävästä voitosta tai saavutuksesta, kertoo Lahden vt. liikuntatoimenjohtaja Markku Ahokas Lahden kaupungin tiedotteessa.
– Björninen on tuonut positiivisesti Lahden kaupunkia esille ja toiminut esikuvana monille nuorille jääkiekkoilijoille. Björninen on myös Lahti-lähettiläs. Lähettiläät ovat ansioituneita lahtelaisia, jotka rakentavat omalla esimerkillään myönteistä, kestävää mielikuvaa Lahdesta, tiedotteessa sanotaan.
Viime kaudella Björninen pelasi KHL:ää Jokereissa ja loppukauden ajan hänet nähtiin Liigassa Pelicansin paidassa. Tällä hetkellä hän pelaa SHL:ssä Brynäs IF:n joukkueessa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kaapo Kakosta tipahti iso tieto
- JYP vahvistuu Mestiksen tehomiehellä
- Kärpät sai huippu-uutisia!
- JYP iski pöytään sopimusuutisia!
- Ässät rysäytti: tärkeä jatkosopimus julki
- SaiPa-pomo MTV:lle: Paljastus Raimo Helmisen jatkosopimusneuvotteluista
- HIFK: Ilari Melartista surkea uutinen!
- TPS: puolustajan sopimus revitty!
- Urheilucast: JYP havitellut toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tehomiehestä kova kilpailu
- Leijonien EHT-joukkueeseen muutos – Sveitsin pääsarjan pistetykki mukaan
- HIFK: Ilari Melartista surkea uutinen!
- Urheilucast: JYP havitellut toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tehomiehestä kova kilpailu
- HIFK pelaajakaupoilla – haaviin maaliahne hyökkääjä!
- Kylmät kävi – Liigan viime kauden tehohyökkääjälle potkut Venäjällä
- TPS: puolustajan sopimus revitty!
- SaiPa-pomo MTV:lle: Paljastus Raimo Helmisen jatkosopimusneuvotteluista
- No nyt! Vasta 17-vuotias Liiga-komeetta valittiin maajoukkueeseen
- JYP vahvistuu Mestiksen tehomiehellä
- Leijonien EHT-joukkueeseen muutos – Sveitsin pääsarjan pistetykki mukaan
- JYP iski pöytään sopimusuutisia!