Nuorten MM-kisoissa kova löylytys – suurlupaus mätti seitsemän pinnaa ja jätti Connor McDavidin taakseen

Kanadassa pelattavissa jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa avauspelin yllättäen Tshekille maalein 2-5 hävinnyt turnauksen isäntämaa ryhdistäytyi torstain vastaisena yönä, kun se tuhosi Saksan jäänrakoon maalein 11-2.
NHL:ään ensi vuonna luultavasti ykkösenä varattava vasta 17-vuotias suurlupaus Connor Bedard mätti pelissä uskomattomat tehot 3+4. Seitsemän pinnan suoritus nosti hyökkääjän turnauksen pistepörssin ylivoimaiseen johtoon lukemin 4+4=8.
Turnaus on WHL:ää Regina Patsissa pelaavalle Bedardille toinen, ja syksyn kisoissa hän iski tuon täysin saman saldon 4+4.
– Olimme nälkäisiä ja halusimme toipua ensimmäisestä pelistä. Olimme sen jälkeen aika järkyttyneitä. Pelasimme kokonaisuudessaan hyvän ottelun, Bedard sanoi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
StatsCentre-niminen Twitter-tili tiesi kertoa, että Bedardin tehot ovat historiallista luokkaa. Kanukki on tehnyt pisteitä Kanadan paidassa kolmanneksi eniten kautta historian 16-17-vuotiaana. Edellä ovat vain 21 pinnan Eric Lindros ja 17 pistettä nakuttanut Wayne Gretzky.
Bedard jätti taakseen esimerkiksi Connor McDavidin, Sidney Crosbyn ja Mario Lemieuxin.
Lisäksi seitsemän pinnaa on jaetusti eniten yhteen peliin Kanadan paidassa. Edellisen kerran seitsemään pisteeseen on kyennyt Gabriel Bourque Latviaa vastaan 12 vuotta sitten.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukon Nuutti Viitasaloa syytetään rahanpesusta – näin kommentoivat seura ja pelaaja
- STT: Liiga-puolustajaa syytetään rahanpesusta
- Nimet paperissa – suomalaistähti rustasi uuden sopimuksen suurseuran kanssa
- KalPa-vahti sairastuvalle – seura värväsi korvaajan
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan