NHL:n suomalaismolarin otteet miellyttävät luotsia, vaikka prosentit eivät ole kaikkein kovimmat – ”Rakentaa nyt pelaamisensa perusteita”

Ukko-Pekka Luukkonen on kopannut kiekkoja NHL-joukkue Buffalo Sabresin maalilla 12 ottelussa, ja torjuntaprosentti näyttää nyt lukemaa 89,4. Se ei ehkä ole hehkein mahdollinen, mutta Sabresin päävalmentaja Don Granato arvostaa pelaajaa.
– Hän rakentaa nyt pelaamisensa perusteita. Nuorella miehellä kropan kompositio on muuttunut, joten hänen on täytynyt sopeuttaa kokoaan, nopeuttaan ja ketteryyttään.
– Hän on tehnyt tarvittavia muutoksia, ja se on johtanut yhä parempaan menestykseen. Hänen tekemänsä muutokset ovat siis olleet oikeita, luotsi sanoi NHL:n nettisivuilla.
Kuluva sesonki on molarille tarunhohtoisessa oikeastaan ensimmäinen iso, sillä kahdella aiemmalla kaudella hän pääsi tolppien väliin yhdeksässä ja neljässä pelissä.
– Luukkonen on hyödyntänyt aiemmista otteluista saamaansa kokemusta ja tietotaitoa pelaamistaan kehittääkseen. Se menestys, jota nyt nähdään, on useiden kuukausien työn tulos, ja se on rohkaisevaa. Hänen suuntansa on positiivinen, ja potentiaalia riittää.
23-vuotias alle 20- ja alle 18-vuotiaiden maailmanmestari on iänsä puolesta vielä nuori, vaikka hänet varattiin Buffaloon jo kuutisen vuotta sitten kesällä 2017.
– Tuloksista on tullut parempia ja parempia, mutta Luukkosen ”katto” on äärimmäisen korkealla. Hän on siinä iässä, että hän on nyt uransa tärkeimmässä kehitysvaiheessa. Meidän täytyy organisaationa hyödyntää tämä kehitysikkuna.
Sabresin pelit NHL:ssä jatkuvat ensi yönä Minnesota Wildia vastaan.
Mikko Rantanen kommentoi Coloradon synkkää vaihetta – ”Intensiteetti ja työmoraali eivät kestä”
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee