Kazakstan pronssille, Ruotsi lohkojumbo, Suomi ei mukana lainkaan… Mikä ihmeen turnaus se tämä on?
Kazakstan pronssilla, Japani mitalipeleissä, Ruotsi alkulohkon viimeinen maalierolla 11-37, Suomi ei mukana lainkaan…
Yhdysvaltain Lake Placidissa pelataan ainakin tulosten ja perustilastojen perusteella suhteellisen kummallista jääkiekon maajoukkueturnausta.
Kyseessä on viimeksi vuonna 2019 järjestetyt Universiadit. Niitä voisi luonnehtia opiskelijoiden olympialaisiksi.
Lake Placidin kisoissa mukana oli 12 maata, jotka pelasivat kahdessa alkulohkossa. A-lohkon voitti Kanada ennen Japania, joka siis sijoittui kummallisen kuuloisesti kakkoseksi. Jatkopeleistä karsiutuivat muun muassa lohkonelonen Tshekki ja -jumbo Ruotsi.
B-lohkosta jatkoon menivät USA ja Kazakstan. Slovakia oli kolmas, ja sen perässä sijoille 4-6 päätyivät erikoiset maat Unkari, Etelä-Korea ja Iso-Britannia.
Välierissä Kanada ja USA kaatoivat Kazakstanin ja Japanin edeten maanantain vastaisena yönä pelattavaan finaaliin.
Kazakstan voitti pronssit kaadettuaan Japanin sunnuntai-iltana maalein 8-1. Tuossa pelissä Kazakstanille tehoili pistein 1+2=3 Batyrlan Muratov, joka pelasi viime kaudella Mestistä rovaniemeläisessä RoKissa. Hän iski kaikkiaan 59 pelissä tehot 21+36=57.
Muratov keikkui ennen sunnuntaina pistepörsissä yhdeksäntenä saldolla 5+4=9.
Kärjessä olivat yhdysvaltalainen Luke Aquaro ja kanadalainen Brett Taylor Davis saldolla 6+5=11. Kolmospaikkaa hallussaan piti slovakialainen Peter Sandor lukemin 4+7=11.
Nämä pelaavat järjestyksessä lueteltunta yhdysvaltalaista NCAA III:sta, USports-sarjaa ja slovakian kakkossarjaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Asiantuntija Patrik Laineesta: ”Sarjan huonoin pelaaja”
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit!
- KooKoolta merkittävä sopimusuutinen: ”Kymmenentenä koko Liigasta”
- Christopher Gibson: uusi seura
- Maajoukkuejärkäle teloi Aron Kiviharjua – pelikieltoa rapsahti
- Mikko Rantasesta huolestuttava tieto – sairauslomasta tulossa odotettua pidempi
- 10-1! Tappara teurasti KalPan – Kristian Tanus tulikuumassa pisteputkessa
- Lupa myönnetty: Patrik Laineen siirto lähellä NHL:ssä
- Ässät kiinnitti kärkisentterinsä – ”Iso palanen”
- IS: HIFK valmisteli jymysiirtoa Liigan sisällä – Jukurit löi kunnolla rahoiksi
- Sami Vatanen: surkea uutinen
- Rikard Grönborg toimintakieltoon!
- IL: HIFK nappasi hyökkääjän Kiekko-Espoosta!
- Leijonat-hyökkääjän ura jatkuu Liigassa – ”Itseoikeutettu ykkössentteri”
- Lähde: Huippuseura yrittää palkata Ville Peltosen!
- Christopher Gibson: uusi seura
- Jukurien tähtipuolustaja vaihtaa maisemaa – siirtyy huippuseuraan!
- Alberts Smits: uusi seura!
- Jukurit: seuraava pelaaja ulos seurasta!