Edmonton Oilers olisi halunnut pitää kiinni Jesse Puljujärvestä, paljastaa seuran GM Ken Holland.

Oilers-pomo kertoo seuran verkkosivuilla, että suomalaishyökkääjälle oltaisiin tarjottu jatkosopimusta, mutta Puljujärvi kaipasi uralleen uutta nostetta muualla.

– Soitin Jesselle noin kaksi viikkoa sitten ja kerroin hänelle ja hänen agentilleen Markus Lehdolle, että olisin kiinnostunut valmis neuvottelemaan yhden tai kahden vuoden jatkosopimuksesta alennetulla palkalla, joka olisi ollut luultavasti 1–2 miljoonaa dollaria.

– Kysyin, että olisivatko he kiinnostuneita tarttumaan tähän, mutta he olivat kiinnostuneet uudesta alusta. Siitä lähtien tiesin, että hänen päivänsä olisi luettu täällä Edmontonissa, Holland paljastaa.

Ei ole myöskään mikään ihme, että Puljujärvi päätyi juuri Carolina Hurricanesin riveihin. Oilersin mukaan seura oli ollut jo aiemminkin kiinnostunut suomalaisesta.