Mikkelin Jukurit on vahvistanut maalivahtiosastoaan lupaavalla Rasmus Korhosella. 20-vuotiaan oululaisen sopimus on yksivuotinen.

Korhonen on ollut edelliset kolme kautta Porin Ässien sopimuspelaaja. NHL-seura Arizona Coyotesin kesän 2021 4. kierroksen (122.) varaus pelasi kuluneella kaudella Liigassa 15 ottelua torjuntaprosentilla 87,9. Nuorukaiselle kertyi myös viisi ottelua A-junioreiden puolella.

Korhonen pelasi kaudella 2021-22 lainalla Vaasan Sportissa kolme Liiga-ottelua ja Mestiksessä 22 ottelua Hermeksen paidassa. Hän kävi myös pelaamassa viisi ottelua Coyotesin AHL-seuran Tucson Roadrunnersin riveissä.

– Rasmus on isokokoinen ja erittäin lahjakas maalivahti. Hänen ja Markus Ruusun myötä saamme hyvän kilpailutilanteen maalivahtiosastollemme, Jukurien kehityspäällikkö Mikko Hakkarainen kommentoi uutta hankintaa seuran tiedotteessa.

Mikkelin Jukurit

@MikkelinJukurit
📝 Sopimusuutisia: Rasmus Korhonen täydentää Jukurien maalivahtiosastoa - "Isokokoinen ja erittäin lahjakas maalivahti"

Tervetuloa heimoon Rasmus!

jukurit.fi/fi-fi/article/…

#Jukurit #Liiga