Waltteri Merelä huudatti kotiyleisöä heti MM-debyytissään – ”Ei tätä nuorena poikana osannut edes ajatella”

TAMPERE. Unkari piinasi perjantai-iltana Leijonia MM-kisoissa kahden erän ajan, mutta kolmannessa erässä ottelu repesi, kun Suomi onnistui peräti viidesti maalinteossa ja voitti kamppailun maalein 7-1.
Leijonien riveissä MM-debyyttinsä teki Waltteri Merelä, joka viiletti nelosketjussa Hannes Björnisen ja Marko Anttilan kanssa. Merelä oli tyytyväinen joukkueen tekemiseen päätöserässä.
– Tultiin päätöserään vähän eri ilmeellä. Peli rentoutui siitä kolmannesta maalista. Pelattiin kyllä todella hyvä kolmas erä. Kaikki lyötiin kyllä likoon, mutta eivät nämä pelit koskaan helppoja ole. Unkarilla oli hyviä pelaajia ja he olivat vahvoja kamppailemaan, Merelä kertoi heti ottelun päätyttyä.
Seuratasolla Tapparaa edustava Merelä pääsi iskemään debyytissään heti myös maalin kotiareenallaan, mikä lämmitti hyökkääjän mieltä.
– Tuntui hienolta! Kyllä täällä on aina hienoa tehdä maali. Ei tule kuitenkaan enää toiste tehtyä ensimmäistä MM-kisamaalia. Eikä sitä nuorena poikana osannut ehkä edes ajatella, että pelaisi joskus täällä, Merelä sanoi.
Miikka Lahtinen
Twitter: @ladalahtinen
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Liiga-kauden tähdistökentällinen julki! Hirmuista jälkeä tehnyt tähtipuolustaja jäi ulkopuolelle
- ElmoTV: Entinen Kärpät-luotsi nousee Nuorten Leijonien päävalmentajaksi – apuvalmentajina huippunimiä
- Jarmo Kekäläinen hurjastelee NHL:ssä – jälleen iso vaihtokauppa!
- Tappara vahvistaa rivejään jenkkihyökkääjällä: ”Hyvin liikkuva kaveri”
- Kultaleijonan NHL-kaudelle murheellinen päätös – joutuu leikkauspöydälle
- Ville Pokan uusi joukkue selvisi!
- HIFK:n huippulupaus löysi uuden osoitteen
- Jokereiden otteluohjelma selvillä – kausi alkaa jännitysnäytelmällä
- Winnipegille surkeita uutisia! Patrik Laineeseen vaihdetulta tähtihyökkääjältä tyly ilmoitus
- NHL-mies ei vakuuttanut HIFK:ssa – maisema vaihtuu!
- Lehti: TPS naarannut ulkomaalaisvahvistuksen sentteriosastolleen
- MM-kultaleijona Jani Lajunen löysi uuden seuran!
- MTV: Jokereiden kausikorttimyynti vetää kuin häkä – tällaisista summista puhutaan
- NHL-mies ei vakuuttanut HIFK:ssa – maisema vaihtuu!
- HIFK:n huippulupaus löysi uuden osoitteen
- Ville Pokan uusi joukkue selvisi!
- Winnipegille surkeita uutisia! Patrik Laineeseen vaihdetulta tähtihyökkääjältä tyly ilmoitus
- Huippu-uutinen: Leijoniin noussut hyökkääjä solmi NHL-diilin!
- Jarmo Kekäläinen hurjastelee NHL:ssä – jälleen iso vaihtokauppa!
- Jokereiden otteluohjelma selvillä – kausi alkaa jännitysnäytelmällä