Syöpäjärjestöjen Terveyden edistämisen asiantuntija Elina Hartikainen kertoi Iltalehden haastattelussa ihmettelevänsä nuuskan suosiota jääkiekkoilijan piireissä.

Asia nousi viimeisimmän kerran tällä viikolla NHL-hyökkääjä Patrik Laineen ja hänen naisystävänsä Jordan Leigh’n Instagram-päivitysten myötä, joissa suomalaistähden nuuskapurkit ovat olleet esillä.

– Kun toimii tällaisena esikuvana – halusi sitä tai ei – on vastuu miettiä, miten oma käyttäytyminen vaikuttaa isoon joukkoon nuoria urheilijoita. Nuoret eivät välttämättä tee terveyskäyttäytymiseen liittyviä valintojaan kovin tietoisesti tai järjellä ajateltuna. He katsovat mallia vanhemmilta ja esikuvilta.

– Siihen voi aina vaikuttaa, käyttääkö nikotiinituotteita julkisesti ja mihin sävyyn niistä puhuu vaikkapa somessa, Hartikainen huomauttaa Iltalehdessä.

Samalla hän nostaa esiin, että nuuskan käytöllä voi olla isojakin haittavaikutuksia. Nikotiini nostaa urheilijan leposykettä ja supistaa verisuonia. Lihasten aineenvaihdunta heikkenee, mikä johtaa suoritustason laskuun ja huonompaan palautumiseen.

– Maailman antidopingjärjestö on pohtinut pitkään, pitäisikö nikotiini lisätä dopingaineeksi, kun urheilijat sitä käyttävät. Mutta mitään perusteita sille ei ole löydetty, koska se nimenomaan ei paranna suorituskykyä – päinvastoin, asiantuntija sanoo.