Suuri ennakkopaketti MM-kisojen Suomi-Tanska-otteluun: Mistä näet pelin, kentälliset, poissaolot ja kommentit
Leijonat kohtaa maanantai-iltana jääkiekon MM-kisojen alkulohkovaiheen toiseksi viimeisessä ottelussaan Tanskan.
Suomen ja Tanskan välinen MM-ottelu alkaa maanantaina 20. toukokuuta kello 21.20. Ottelu pelataan Prahassa, O2 Arenalla.
Televisiointi
Ottelu näkyy suorana lähetyksenä MTV3-kanavalla ja suoratoistopalvelu Viaplayssa. MTV3:lla lähetys alkaa kello 21.00 ja Viaplayssa kello 20.20. Ottelun selostavat Antero Mertaranta (MTV3) ja Antti Mäkinen (Viaplay).
Ottelua pystyy seuraamaan myös MTV Katsomossa, MTV Urheilu 1 – ja V sport1 Suomi -kanavilla.
Psst! Jos kiinnostaa katsoa peli ilmaiseksi vaikkapa läppärillä tai puhelimella, se onnistuu NordVPN:n ja Kansainvälisen jääkiekkoliiton YouTube-lähetyksen avulla. LUE LISÄÄ TÄSTÄ!
Kentälliset
Leijonien kentälliset:
Maalilla:
33 Emil Larmi (varalla: 30 Lassi Lehtinen)
1:
80 Saku Mäenalanen – 24 Hannes Björninen – 25 Pekka Jormakka
3 Olli Määttä (A) – 62 Jesper Mattila
2:
12 Jere Innala – 64 Mikael Granlund (C) – 81 Iiro Pakarinen
4 Mikko Lehtonen (A) – 38 Veli-Matti Vittasmäki
3:
21 Patrik Puistola – 27 Oliver Kapanen – 13 Jesse Puljujärvi
2 Rasmus Rissanen – 7 Oliwer Kaski
4:
15 Juha Jääskä – 57 Arttu Hyry – 48 Valtteri Puustinen
50 Juuso Riikola – 18 Vili Saarijärvi
Tanskan kentälliset:
STORM Frederik-RUSSELL Patrick-FROM Mathias
OLESEN Nick-MOELGAARD Oscar-SCHEEL Felix
WEJSE Christian-TRUE Alexander-AAGAARD Mikkel
ANDERSEN Niklas-POULSEN Morten-SCHULTZ Phillip
ANDERSEN Lucas
KOCH Anders-LARSEN Oliver
LASSEN Matias-LAURIDSEN Markus
JENSEN Nicholas B.-BRUGGISSER Phillip
SELDRUP Mathias (RORTH William)
- Näet kaikkien MM-kisamaiden pelaajat täältä.
Poissaolot
Leijonilta pelaavan kokoonpanon ulkopuolella ovat hyökkääjät Konsta Helenius ja Ahti Osanen sekä maalivahti Harri Säteri.
Parhaat pistemiehet
Leijonien parhaita pistemiehiä ovat tällä hetkellä: Oliver Kapanen (6+0), Jesse Puljujärvi (3+2) sekä Oliwer Kaski (0+5).
Tanskalta tehokkaimmin turnauksessa ovat esiintyneet Christian Wejse (3+3), Joachim Blichfeld (2+3) sekä Phillip Bruggisser (1+4).
Kuntopuntari ja lohkotilanne
Suomi on viiden ottelun jälkeen lohkossaan viidentenä, kun kasassa on seitsemän pistettä maalierolla 17-10. Leijonien osalta viime ottelut eivät ole sujuneet hyvin, sillä joukkue on kahden ottelun tappioputkessa.
Tanska on puolestaan kuuden ottelun jälkeen kuudentena. Joukkueella on kasassa kuusi pistettä maalierolla 14-26. Tanskan osalta turnaus päättyy hyvin todennäköisesti alkulohkovaiheeseen.
Valmentajan/pelaajan kommentit
Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen huomautti maanantaina aamujäiden jälkeen, ettei joukkue ole esiintynyt MM-kisoissa heikosti, vaikka viimeisistä tappioista voisi sellaisen kuvan saada.
– Me olisimme voineet voittaa kaikki pelit tähän mennessä. Kyllä me tiedetään, mihin me parhaimmillaan pystymme. Tänään lähdetään voittamaan ja ylittämään se kynnys. Siinähän on ollut vähän sellainen ongelma, että kumpi sen yhden maalin enemmän tekee. Me emme ole pystyneet ja olemme hävinneet, Jalonen kommentoi medialle.
Illan vastustaja Tanska ei ole loistanut näissä kisoissa, mutta Jalosen mukaan vastaan asettuu kova ryhmä.
– Kyllä siellä hyökkäysvoimaa on, taitavia pelaaja ja hyvin liikkuvia, hyvät vastaiskut. Vähän erilaista peliä pelaavat. Tolppatrappia tulee, ja puolustavat vähän eri lailla kuin osa joukkueista. Pitää vielä käydä läpi pelaajien kanssa, Jalonen kertoi.
Seuraa heitä
Leijonien osalta katseita kannattaa kiinnittää Jesse Puljujärveen, jonka otteet ovat parantuneet ottelu ottelulta. Viime kamppailussa Kanadaa vastaan syntyi kaksi maalia. Jatkuuko maalivire myös Tanska-ottelussa?
Leijonien ykköstähti Mikael Granlund ei ole vakuuttanut MM-turnauksessa. Neljässä ottelussa kapteeni on jäänyt kokonaan ilman tehopisteitä. Ainoat tehot (0+4) ovat syntyneet lohkon heikointa joukkuetta eli Iso-Britanniaa vastaan. Granlundin on noustava nyt esiin.
- Pääset MM-kisasivuillemme tästä.
LUE MYÖS
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Naisleijonille vahva startti EHT-turnaukseen – debytantti heti maalinteossa
- Teemu Turusen lähtöön nopea reagointi – maajoukkuetähti korvaajaksi
- Jättipotti! MTV: Tappara ja Pelicans haalivat hurjat NHL-kasvattajarahat
- Kokenut Liiga-puolustaja löysi uuden työpaikan – ulkomaat kutsuvat
- Vieläkö Patrik Laineen taso riittää NHL:ään? Näin Teemu Selänne vastaa
- Jokerit teki tilaa Liiga-ryhmäänsä – kaksi hyökkääjää Mestikseen
- Kova kaappaus Mestikseen – kaksinkertainen Suomen mestari palaa kaukaloon
- Ässien tehomies yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Hitti vai huti? Tältä näyttää Jokereiden kotipelipaita paluukaudella
- TPS jäädyttää seuralegendan pelinumeron: ”Uskomaton kasvutarina”
- Teemu Turusen lähtöön nopea reagointi – maajoukkuetähti korvaajaksi
- Kova kaappaus Mestikseen – kaksinkertainen Suomen mestari palaa kaukaloon
- Naisleijonille vahva startti EHT-turnaukseen – debytantti heti maalinteossa
- Jättipotti! MTV: Tappara ja Pelicans haalivat hurjat NHL-kasvattajarahat
- Vieläkö Patrik Laineen taso riittää NHL:ään? Näin Teemu Selänne vastaa
- Liigassa erikoinen sopimussoppa: ulkomaalaisvahvistus ei ole edes Suomessa
- Jokerit teki tilaa Liiga-ryhmäänsä – kaksi hyökkääjää Mestikseen
- Ässien tehomies yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Kokenut Liiga-puolustaja löysi uuden työpaikan – ulkomaat kutsuvat
- Hitti vai huti? Tältä näyttää Jokereiden kotipelipaita paluukaudella