Ruotsin päävalmentaja lähetti tylyjä terveisiä Leijonille ja Jukka Jaloselle nöyryytyksen jälkeen: ”En aio tehdä kuten he”

MM-kisoissa voitosta voittoon välieriin saakka kulkenut Ruotsi koki välieräkamppailussa todellisen nöyryytyksen, kun se taipui Tshekille peräti 7-3.
Yksi ottelun puhuttavimpia tilanteita oli tshekkipakki Jan Ruttan isku kyynärpäällä Ruotsin Isac Lundeströmiä päähän. Rutta selvisi tilanteesta ilman rangaistusta.
Ruotsin päävalmentaja Sam Hallam ei halunnut kuitenkaan lähteä kritisoimaan tuomaristoa ottelun jälkeen. Hän sen sijaan lähetti tylyn piikin Leijonien ja Jukka Jalosen suuntaan.
– En ole nähnyt tilannetta, mutta sen nähneet ovat sanoneet, että kyseessä oli sääntöjenvastainen kontakti tshekkipelaajalta. Mutta en aio tehdä kuten toinen joukkue teki tässä torstaina ja sanoa, että kaikki ratkesi siihen, Hallam sanoi.
Hallam viittaa Suomen ja Ruotsin väliseen puolivälieräotteluun. Siinä Konsta Heleniukselle vihellettiin jatkoajalla kyseenalainen jäähy, jonka aikana Ruotsi ratkaisi pelin. Jalonen kritisoi vihellystä ottelun jälkeen voimakkaasti.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Antti Raanta: huippu-uutinen!
- Vaasan Sport: synkkä uutinen
- Julius Junttila palaa Liigaan: ”Hyvin luisteleva ja monipuolinen hyökkääjä”
- NHL-toimittaja uskoo Patrik Laineen olevan vedenjakajalla: ”Hän ei voi satuttaa omaa joukkuettaan”
- Patrik Laine koki tylyn kohtalon NHL:ssä!
- Ässät: paha takaisku!
- Ville Peltonen sai päävalmentajapestin Sveitsissä!
- Pekka Jormakka pelikieltoon – katso tilanne täältä
- Jesse Puljujärven ja kumppanien päävalmentaja sai potkut!
- Kova kohtalo: Suomalainen ykköskierroksen varaus sai lähtöpassit NHL:ssä
- Patrik Laine koki tylyn kohtalon NHL:ssä!
- Tapparasta tuttu pistetykki: Ura ohi – yllättävä alanvaihto!
- Ville Peltonen sai päävalmentajapestin Sveitsissä!
- Jesse Puljujärven ja kumppanien päävalmentaja sai potkut!
- Ässät: paha takaisku!
- Julius Junttila palaa Liigaan: ”Hyvin luisteleva ja monipuolinen hyökkääjä”
- Kova kohtalo: Suomalainen ykköskierroksen varaus sai lähtöpassit NHL:ssä
- Kaapo Kähkönen: lähtöpassit!
- Leo Komarovilta suorat sanat Liigalle: ”Nyt iltakaljat pois”
- Tapparan viime kauden NHL-vahvistus: uusi joukkue!