Seuraajat äänestivät SHL:n parasta pelaajahankintaa – suomalaistykille äänivyöry

SHL-kautta on pelattu yhdeksän ottelun verran per joukkue. SHL kysyi sarjan seuraajilta Instagramissa, kuka on ollut paras uusi pelaajahankinta alkukauden otteiden perusteella.
Selkeästi eniten ääniä sai Luulajan suomalaishyökkääjä Markus Nurmi, joka pelaa avauskauttaan Ruotsissa. Nurmi, 26, on iskenyt yhdeksään otteluun pisteet 7+2. Hän on sarjan maalipörssissä toisena ja pistepörssissä seitsemäntenä. Nurmi on pisteiden lisäksi vakuuttanut kokonaisvaltaisella pelaamisellaan.
– Hienoa, että ihmiset mainitsevat minut. Se johtuu tietysti siitä, että sekä minä että koko joukkue olemme saaneet vahvan alun, Nurmi sanoo SHL:n verkkosivuilla.
Luulaja johtaa SHL:ää kerättyään yhdeksästä ottelusta 19 pistettä.
– Minulla ei ole vaatimuksia itselleni tehdä tiettyä määrää maaleja tai pisteitä. Yritän vain pelata omaa peliäni ja auttaa joukkuetta sillä tavalla, Nurmi jatkaa.
Nurmi pelasi toissa kauden AHL:ssä, josta hän palasi TPS:ään viime kaudeksi kolmen vuoden sopimuksella sisältäen ulkomaan option. Nurmi käytti option viime kauden jälkeen ja pelaa tämän sekä tulevan kauden Luulajassa.
– Luulajassa houkutteli se, että täällä on hyvä joukkue ja hieno organisaatio. Halusin voittaa jotain, ja uskon, että täällä on mahdollisuus siihen. Juttelin vähän Oskari Laaksosen kanssa ennen kuin tein päätökseni. Hän oli ollut täällä vuoden. Toistaiseksi en ole katunut päätöstäni yhtään. Täällä on ollut upeaa.
Kyselyssä ääniä saivat myös muun muassa kautensa tehokkaasti aloittaneet Oskar Steen, Linus Weissbach, Patrik Karlkvist, Marian Studenic sekä Robin Kovacs. Suomalaispelaajista yksittäisiä ääniä saivat muun muassa Robin Salo ja Lassi Thomson.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Hurja kaappaus vireillä: Jokereista tuttua pistetykkiä tuodaan Liigaan!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!