TPS on teki merkittävän päätöksen valmennuksensa suhteen
TPS:n tulevien vuosien päävalmentaja on selvillä. Turkulaisseura ja päävalmentaja Tommi Miettinen ovat käyttäneet sopimuksen yhteisen optiojakson. Näin ollen Miettinen jatkaa Turussa kevääseen 2027 saakka.
– Lähtökohta se, että on valtava etuoikeus ja kunnia työskennellä Turun Palloseurassa. Tämä oli alusta asti tavoitteeni, että optio käytetään molemmin puolin. Puolitoista vuotta on lyhyt aika tehdä pysyviä muutoksia. Olemme saaneet paljon asioita eteenpäin, mutta paljon on vielä tehtävää, Miettinen kommentoi seuran tiedotteessa.
– Koen että olen saanut TPS-kannattajilta hyvän tuen ensimmäisestä päivästä lähtien. TPS on upea, perinteikäs seura, ja kannattajien tuki on meille elintärkeää. Olemme rakentamassa vahvaa tulevaisuutta, ja se onnistuu vain yhdessä tekemällä.
TPS on sarjataulukossa 11. sijalla. Viime kaudella turkulaisten tie päättyi Miettisen komennossa puolivälieriin, kun joukkue kaatui Tapparan käsittelyssä 2-4.
Samalla TPS kertoi muuttaneensa urheilujohtaja Rauli Uraman sopimusta niin, että se on linjassa valmennuksen kanssa. Hänen nykyinen sopimuksensa jatkuu määräaikaisena kahden kauden ajan ja muuttuu sitten toistaiseksi voimassaolevaksi.
LUE MYÖS
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- Suomalaisvahdilta yllätysilmoitus Tiktokissa: uusi seura!
- Niclas Westerholm: uusi joukkue!
- Leijonista tuttu maalitykki: ura jatkuu Sveitsissä
- Huhhuh! Aatu Räty nöyryytti ruotsalaista NHL-tähteä poikkeuksellisen rumasti
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Vahvistus tuli – tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- 17-vuotiaalle huippulupaukselle iso mahdollisuus – nostettiin Tapparan ykkösketjuun
- Tuomio tuli – Antti Tyrväiselle lätkäistiin pelikieltoa!
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Suomalaishyökkääjä lensi siirtolistalle NHL:ssä