Joni Ortion uusi osoite selvisi: ”Hyvät mahdollisuudet mennä pitkälle”
Maalivahti Joni Ortio jatkaa pelejään Raumalla. Lukko tiedottaa tehneensä loppukauden mittaisen sopimuksen Ortion kanssa.
Ortio, 33, on pelannut alkukauden Ässissä tuuraten loukkaantunutta Niklas Rubinia. Ortio pelasi Porissa 28 ottelua torjuntaprosentilla 90,0.
– Hyvät ovat fiilikset, tosi innoissaan tietysti. Raumalla on oikeinkin hyvät mahdollisuudet mennä pitkällekin keväällä, Ortio kertoo ensitunnelmiaan Lukon tiedotteessa.
– Isoin asia mikä minua tässä projektissa viehättää on nimenomaan se, että on mahdollisuus voittaa jotain. Se on mulle aina ollut tärkeintä, pelasin sitten missä vain, että on mahdollisuus voittaa. Ja sen eteen olen aina tehnyt töitä ja antanut kaikkeni, Ortio jatkaa.
Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt näkee, että Ortio ja John Lethemon antavat kaksikkona joukkueelle parhaat mahdollisuudet voittaa.
– Kun tämä mahdollisuus tuli eteen, niin koettiin, että se kannattaa katsoa. Ortiolla on ollut tosi hyvä alkukausi, hän on valmis, kokenut ja hyvä maalivahti. Lethemon on pelannut paljon alkukaudella, niin on myös Ortiokin. Uskomme, että nyt pystymme jakamaan kuormaa tasaisemmin ja sitä kautta varmistaa, ettei kumpaakaan peluuteta loppuun, Sahlstedt kertoo.
Ortion saapumisen myötä Daniel Lebedeffille etsitään uutta seuraa. Sahlstedt uskoo, että tämä on paras ratkaisu kaikille.
– Se on aina valitettavaa tehdä tällaisiä päätöksiä, mutta uskon, että tämä palvelee parhaiten kaikkia osapuolia, Sahlstedt päättää.
LUE MYÖS
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liigassa tehtiin yhtenä iltana kaksi huikeaa ennätystä!
- JYP-puolustajalle jatkosopimus: ”Vahva ja fyysinen”
- Lehti: tällainen on HIFK:ssa hurjia tehoja takoneen Luke Martinin hintalappu
- IL: Jesse Puljujärveltä suora ilmoitus MM-kisoihin liittyen
- Liigalta iso päätös ensi kaudesta: ”Tätä ei haluttu”
- Liiga-seura julkisti täysin naurettavan kokoonpanon – Yle: kapteeni raivostui
- IS: HIFK vahvistuu Olli Jokiselle tutulla pelaajalla!
- Jymykäänne! IL: Yllättävä seura Liigaan?
- Connor McDavid raivostui suomalaistulokkaalle – NHL-megatähti pudotti hanskat!
- Kiekko-Poikien Liiga-unelma murskaksi – seuralta suora ulostulo: ”Peiliin katsomisen aika”
- NHL jää taakse? Edmontonin suomalaispelaajasta tipahti iso huhu
- Suomi koki historiallisen nöyryytyksen MM-kisoissa – IS: kova ratkaisu kulisseissa
- Nyt jysähti – HIFK julkisti yhdeksän uutta pelaajasopimusta!
- Tuomari Antti Boman löi Liigalle jauhot suuhun!
- Leijonien maalitykki jättää SHL:n – MM-kultahyökkääjän uusi seura selvillä
- Mestiksen välieräparit selvillä – Kiekko-Poikien Liiga-unelma murskaksi
- SHL:n supertähti solmi jättipalkkaisen sopimuksen!
- MTV Urheilu: Liigassa dramaattinen muutos – putoajat ratkaistaan ankaralla tavalla
- MM-kisat tulossa Suomeen – tässä pelipaikka!
- Janne Juvonen rustasi pitkän sopimuksen – tulevien vuosien osoite selvillä!
