Pohjois-Amerikassa vähätellään Leijonia – naureskelua erityisesti yhdelle pelaajalle: ”Unohdin jo hänen nimensä”
Suomea ei pidetä 4 Nations Face-Offin ennakkosuosikkina ainakaan Pohjois-Amerikassa, mikäli The Athletic -urheilumedian toimittajien näkemyksiä on uskominen.
Amerikkalaistoimittajat ennakoivat neljän maan huipputurnausta artikkelissa ja The Athletic Hockey Show -podcastissa.
Moni toimittaja muistuttelee, että Suomi on aina kova turnausjoukkue ja voi yhtenäisyytensä takia olla iso haaste Kanadalle ja Yhdysvalloille, joita amerikkalaiset pitävät turnauksen kahtena parhaana joukkueena.
Leijonien puolustus kuitenkin herättää The Athleticin toimittajissa hilpeyttä. Erityisesti Nikolas Matinpalo on ivallisen huumorin kohteena, vaikka peliäkään ei ole vielä pelattu. Toimittajat veikkailevat Suomen sisäisen pistepörssin voittajaa, ja Senators-puolustaja nousee esiin.
− Ei tarpeeksi kunniaa Matinpalolle minun mielestäni. Se, että hän pelaa tässä turnauksessa tekemättä pistettäkään NHL:ssä, on aikamoinen suoritus.
Podcastissa oli samanlaista henkeä.
− Nikolas Matinpalo on lempipelaajani.
− Unohdin jo hänen nimensä.
Podcastaajat eivät myöskään muistaneet Ruotsin päävalmentajaa Sam Hallamia, jonka nimen he joutuivat googlaamaan kesken nauhoituksen.
Epäkunnioitusta
Toimittajille tehdyssä kyselyssä Suomi ja Ruotsi saivat vain muutaman prosentin äänisaaliita, kun The Athletic kysyi kirjoittajiltaan, mitkä maat ovat finaalissa.
Artikkelin kommenteissa eräs lukija ihmettelee The Athleticin jutun sävyä ja Suomen ja Ruotsin vähättelyä.
− Toivottavasti Suomi ja Ruotsi laittavat tämän artikkelin seinälle, täyttä epäkunnioitusta. Unohdatte, kuinka tärkeää tiimin yhtenäisyys on. Veikkaan, että Ruotsi voittaa, kommentoija kirjoittaa.
− Suomi on aina enemmän kuin osiensa summa, komppaa toinen.
Toisenlaisiakin äänenpainoja on ollut. Esimerkiksi Yhdysvaltojen eli Suomen avausvastustajan leiristä todettiin, ettei Leijonat ole helppo vastus. Puolustaja Charlie McAvoy muisteli aiempia pelejään Suomea vastaan ja totesi, että Leijonilla on vaikea pelityyli. USA:n päävalmentaja Mike Sullivan totesi, että Suomi pelaa aina ylpeydellä ja yritteliäästi, minkä lisäksi myös leijonapaidasta löytyy eliittipelaajia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leijonille huippu-uutinen: Rasmus Ristolainen palaa – takana pitkä sairausloma
- Liigan yleisömäärät huippulukemissa – yksi seura teki jättimäisen parannuksen
- Kärpille jysähti jättiuutinen!
- Mestis-seura ilmoittaa: hakee Liiga-paikkaa!
- Jymypaukku! Jääkiekon arvokisat Suomeen – ja lisää tulossa?
- Näin Mikko Rantanen kommentoi tuoreinta NHL-kohuaan: ”Sanoin hänelle heti, että…”
- IL: Jokerit teki huippukaappauksen – haaviin Liigan pistelinko!
- Mikko Rantanen törttöili jälleen! Teloi Kanadan mahdollisen olympiavahdin
- Jarmo Kekäläinen palaa NHL-GM:ksi!
- Toimittaja: Kärpät kaappasi HIFK:sta tutun pistetykin!
- Jukka Jalonen jättämässä Italian maajoukkueen – MTV: Täällä haluaa valmentaa seuraavaksi
- Toimittaja: Kärpät kaappasi HIFK:sta tutun pistetykin!
- AL: Tappara kiinnitti konkarivahdin
- Liigan maalikuningas: uusi joukkue
- Liiga-seuran monivuotinen ulkomaalaisvahvistus: sopimus revitty!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- IS: Jokerit hankki Liigan kohupelaajan!
- Liigaan tähtäävä joukkue teki huippukaappauksen!
- IL: Jokerit teki huippukaappauksen – haaviin Liigan pistelinko!
- Leijonien ketjut julki – tähtipelaaja ulkona!