MTV Urheilu: Karri Kivi hehkuttaa huippuvireistä Liiga-seuraa: ”Tällä hetkellä paras joukkue”
KooKoo on ollut viime kuukaudet kovassa iskussa Liigassa. Joukkue porskutti tammikuun alusta lähtien peräti 14 ottelun pisteputkessa, kunnes se katkesi tämän viikon keskiviikkona Kärppiä vastaan. Sarjataulukossa KooKoo on noussut jo sijalle seitsemän ollen vain kolmen pisteen päässä kärkinelikosta.
MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi on vaikuttunut KooKoon suunnanmuutoksesta. Alkukaudesta joukkueen peli sakkasi ajoittain pahasti.
– Ei ihme, että he ovat ottaneet tänä vuonna pisteitä lähes joka pelissä. Se ei ole sattumaa. Joukkue on niin yhtenäinen, he puolustavat ja pelaavat toisilleen. Kaikki superlatiivit näkyvät jäällä. Pelkkiä hyviä asioita A4:n verran, Kivi suitsuttaa.
KooKoon päävalmentajana toimii ensimmäistä kauttaan Jouko Myrrä, joka on saanut joukkueen vahvaan lentoon. Kivi työskenteli Myrrän kanssa aikanaan yhdessä Ilveksessä ja tunnistaakin KooKoon tämänhetkisessä pelaamisessa yhtäläisyyksiä Ilves-aikoihin.
– Samanlaista oli, kun Ilves pelasi hänen aikanaan parasta peliä.
– Itsekin voimakkaasti syksyllä ihmettelin, että mitäs meidän Myrrä touhuaa? Se peli, mitä he pelasivat, ei ollut yhtään häntä. Hyvä, että maaottelutauolla se kuopattiin osaltaan.
Kivi kehuu etenkin KooKoon puolustuspeliä sekä nopeaa pelinlukua. Hän uskoo, että Myrrän nipulla on mahdollisuudet edetä pitkälle tänä keväänä.
– Tuon olotilan joukkueeseen saaminen on kaikkein vaikeinta valmentamisessa. Mun mielestä tällä hetkellä paras joukkue.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liiga-seura kiusoittelee fanejaan – ”Luvassa iso uutinen”
- HIFK kävi toisessa Liiga-seurassa ryöstöretkellä!
- Jarmo Kekäläinen pyöräytti kaksi vaihtokauppaa NHL:ssä – hankki kolme uutta pelaajaa Buffaloon
- Näin pelataan: Liiga teki päätöksen ”superkaudesta”
- Antti Saarela: ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- Päätös tuli! Tapparan valitus hylätty
- Antti Mäkinen: Patrik Laineella shokkiratkaisu pöydällä
- Antti Tyrväinen ja Jonne Virtanen tylyttävät Liigaa: ”Puuhastelua”
- Urheilucastilta hurja väite: kärppäpomo hakenut muualle töihin!
- IL: Liigalta käsittämätön päätös – huipputuomarille näytettiin ovea
- Antti Mäkinen: Patrik Laineella shokkiratkaisu pöydällä
- IL: Liigalta käsittämätön päätös – huipputuomarille näytettiin ovea
- Huippukaappaus: Leijonat-puolustaja palaa Liigaan!
- HIFK:n pistetykki löysi uuden seuran – samalla jysähti iso valmentajauutinen!
- Leijonat-hyökkääjä vihdoin ulos koirankopista NHL:ssä
- Antti Saarela: ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- Urheilucastilta hurja väite: kärppäpomo hakenut muualle töihin!
- Nashville Predators hankki suomalaispelaajan NHL:ssä
- Antti Tyrväinen ja Jonne Virtanen tylyttävät Liigaa: ”Puuhastelua”
- Näin pelataan: Liiga teki päätöksen ”superkaudesta”