TPS kiinnitti Nuorten Leijonien hopeamitalistin: ”Kaikki edellytykset nousta huippumaalivahdiksi”

TPS on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen maalivahti Noa Valin kanssa.
Vali, 20, nousi viime kauden lopulla TPS:n ykkösvahdiksi. Hän pelasi menneellä kaudella yhteensä 26 runkosarjaottelua torjuntaprosentilla 88,7 sekä neljä pudotuspeliä torjuntaprosentin ollessa 93,3.
Vali on kulkenut läpi TPS:n junioripolun aina Liigaan asti. Nuori vahti on pelannut TPS:ssä kolmen viime kauden aikana kaikkiaan 46 Liigan runkosarjaottelua.
– Hän on kasvanut liigajoukkueen mukana useamman kauden ajan ja edennyt määrätietoisesti kohti isompaa roolia. Erittäin hienoa, että olemme saaneet hänet sitoutettua kahdeksi vuodeksi – hänellä on kaikki edellytykset nousta huippumaalivahdiksi. Hänestä huokuu rauhallisuus ja tavoitteellinen ote tekemiseen, kommentoi TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemi seuran tiedotteessa.
– Erittäin tärkeä jatkosopimus seuralle. Noa on pitkän TPS:n junioripolun kulkenut maalivahti ja huippuluokan talentti, joka menneenä keväänä pystyi jo pelaamaan huipputasolla ja antamaan joukkueelle mahdollisuuden voittoon joka ilta. Tuleva kesä on äärimmäisen tärkeä – voimatasojen, räjähtävyyden ja vartalonhallinnan kehittäminen mahdollistaa seuraavan stepin kaukalon puolella, TPS:n maalivahtivalmentaja Johannes Selin toteaa.
Vali on ollut kaksi kertaa mukana Nuorten Leijonien MM-joukkueessa. Edellisestä turnauksesta mukaan tarttui nuorten MM-hopeaa.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Kasperi Kapanen solmi jatkosopimuksen – sai palkankorotuksen
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- Diili purkissa – Ville Husson ensi kauden NHL-joukkue selvisi!
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Pentti Matikainen on kuollut
- Liiga-seuran tehomies siirtyy Venäjälle!
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Liigan entinen pistekuningas löysi uuden joukkueen!
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Tässä on NHL Draftin ensimmäinen suomalaisvaraus – napattiin kakkoskierroksella
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Kalervo Kummola jyrähti Suomen surkeasta NHL-varaustilaisuudessa: ”Syytä herätä”
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!