TUKHOLMA. Ruotsin ja Tanskan isännöimät MM-kisat starttaavat huomenna perjantaina. Tänä vuonna turnauksessa on mukana hurja määrä tähtipelaajia aivan NHL:n huipulta, mutta lupaavan kiekkokarnevaalin yllä lepää yksi tumma varjo.

Tukholmassa Avicii Arenan jää on ollut kisojen alla karmeassa kunnossa. Leijonien harjoituksissa jää oli kauempaakin katsottuna todella heikossa jamassa, lähes sohjoinen.

Harjoitusten jälkeen myös Leijonat-leiristä kuului huolestunutta puhetta jään kunnosta. Muun muassa Suomen puolustaja Nikolas Matinpalo harmitteli jäätä ja kuvaili sitä ”röpelöiseksi”.

Aikaa jään kunnostamiseen on vähänlaisesta. Perjantaina Suomi aloittaa jo pelit Tukholmassa ottelulla Itävaltaa vastaan kello 17.20.

LUE MYÖS