Mestiksen parhaana palkittu puolustaja palaa Suomeen – takana pelaamaton kausi

Mestis-seura IPK on vahvistanut puolustuskalustoaan. Seura on solminut yksivuotisen sopimuksen Kalle Valtolan kanssa.
Valtola, 29, ei pelannut viime kaudella missään. Sitä ennen hän vietti ulkomailla neljä ja puoli kautta pelaten Ruotsissa, Slovakiassa ja Puolassa. Valtola voitti Puolassa kaksi mestaruutta.
Valtola valittiin kaudella 2017-18 Mestiksen parhaaksi puolustajaksi. Hän latoi tuolloin TUTO Hockeyn paidassa 50 runkosarjaotteluun tehopisteet 14+32=46 sekä 18 pudotuspeliin pisteet 6+8=14. Valtola rikkoi tuolloin myös puolustajien yhden kauden piste-ennätyksen Mestiksen runkosarjassa. Nykyään ennätys on Atro Leppäsen nimissä 58 pisteellä.
– Saatiin kokenut ja maailmaa nähnyt pelaaja, jolla on erityiset kyvyt hyökkäyspelaamiseen. Kallen loistava liike, laukaus ja kyky toimittaa kiekkoa maalille tekevät hänestä todellisen täsmäaseen ylivoimalle. Persoona sopii joukkueeseen täydellisesti. Tämän luokan pelaajia on harvoin tarjolla ja olen erittäin iloinen, että pääsimme sopimukseen, IPK:n kehityspäällikkö Niko Härkönen sanoo seuran tiedotteessa.
– Todella innostunein fiiliksin tulossa Iisalmeen. IPK:n toiminnasta olen kuullut positiivista jo pitkään ja itselle oli erityisen tärkeää, että joukkueella on aito mahdollisuus menestyä. Pitkä siivu meni itsellä ulkomailla ja nyt tuntui, että on aika palata Suomeen. Viime vuosi meni pelaamatta Crohnin taudin puhkeamisen aiheuttamien haasteiden takia, mutta nyt on lääkkeet löydetty, mies kunnossa ja älyttömästi intoa päästä vihdoin pelaamaan, Valtola kertoo.
Valtola on pelannut Liigassa KooKoon riveissä 62 ottelua tehopistein 7+11=18. Viimeksi hän on pelannut Suomessa kaudella 2019-2020, jolloin hän pelasi sekä KooKoon että TUTOn riveissä.
LUE MYÖS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- MTV Urheilu: Kultaleijonan uran jatko edelleen auki: ”Keskustelu on päällä”
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- Nuorten Leijonien ottelu peruttiin – turnauksesta synkkä tulos
- TPS:stä tuttu hyökkääjä: Ura ohi 30-vuotiaana!
- KSML: Liiga-seuran uusi palkkaus sai jättisakot rattijuopumuksesta – ei kertonut asiasta
- VB: Liiga-seura kerää rahaa hirmuhankintaan – Jokereista tuttu tähti kiikarissa!
- Tv:ssä: Liiga-kauden 2025-26 ilmaisottelujen lista julki
- Oho! Olli Jokinen myönsi Aitiolle tylyn asian HIFK:n pelaajamateriaalista
- IS: Liiga-pomo kärähti ratista – sai jättimäiset sakot
- HIFK:lla vaikea ilta – SaiPa antoi tylysti selkään
- KSML: Liiga-seuran uusi palkkaus sai jättisakot rattijuopumuksesta – ei kertonut asiasta
- VB: Liiga-seura kerää rahaa hirmuhankintaan – Jokereista tuttu tähti kiikarissa!
- Tv:ssä: Liiga-kauden 2025-26 ilmaisottelujen lista julki
- IS: Kiekko-Vantaa kertoo – näin paljon sponsoreita lähti lätkimään Teemu Pulkkisen vuoksi
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- TPS:stä tuttu hyökkääjä: Ura ohi 30-vuotiaana!
- Nuorten Leijonien ottelu peruttiin – turnauksesta synkkä tulos