KalPa tiedottaa, että maalivahti Topias Rovio saapuu joukkueeseen Mestis-seura IPK:sta toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella paikkaamaan Patrik Kerkolan loukkaantumista. Arvioiden mukaan Kerkola on sivussa kokoonpanosta noin 2-4 viikon ajan.

Rovio, 22, on pelannut IPK:ssa tällä kaudella kahdessa ottelussa torjuntaprosentilla 92,5. Viime kaudella hän pelasi Ässissä kymmenen Liiga-ottelua torjuntaprosentin ollessa 87,9.

Rovio on KalPan mukana jo viikonlopun vierasotteluissa, kun joukkue kohtaa perjantaina Tapparan ja lauantaina TPS:n. KalPan ykkösvahti Stefanos Lekkas on pelannut tähän mennessä kuopiolaisten kaikki kolme ottelua.

IPK paikkaa Rovion jättämän tontin puolestaan Oskari Parviaisella, joka edusti seuraa myös kahdella viime kaudella. Parviaisen sopimus IPK:n kanssa on voimassa toistaiseksi.

KalPan yhteistyöseura IPK:n maalivahti Topias Rovio siirtyy KalPaan, paikkamaan loukkaantumisen vuoksi sivussa olevan Patrik Kerkolan poissaoloa.

Kerkolan on arvioitu palaavan kokoonpanoon noin 2–4-viikon kuluessa.

📝 Uutinen: kalpa.fi/fi-fi/article/…

#KalPa #Liiga
kalpa.fi

Topias Rovio siirtyy IPK:sta KalPa-paitaan

Maalivahti Topias Rovio siirtyy Mestis-seura IPK:sta KalPaan ja Kuopioon, paikkaamaan loukkaantuneen Patrik Kerkolan poissaoloa.

LUE MYÖS