JYP on tehnyt ensi kauden kattavat jatkosopimukset päävalmentaja Petri Matikaisen sekä apuvalmentaja Santeri Heiskasen kanssa.

Jatkosopimuksen sai lisäksi fysiikkavalmentaja Ville-Veikko Pohjanvirta. Valmennusryhmän Valtteri Salon ja Tomi Pettisen sopimukset ovat myös voimassa ensi kauden.

Matikainen, 58, valmentaa JYPiä ensimmäistä kauttaan. Joukkue on kerännyt 14 ottelusta 28 pistettä ja löytyy sarjataulukon neljänneltä sijalta.

– Enhän minä edes voinut miettiä muuta kuin jatkoa. Olen vakuuttunut meidän pelaajien asenteeseen ja nälkään kehittyä. Haluan olla auttamassa meidän jätkiä eteenpäin, Matikainen kertoo JYPin tiedotteessa.

– Olemme saaneet vahvistuksen, että keväällä Petun johdolla aloittamamme muutostyö on menossa oikeaan suuntaan. Joukkueen arjen toiminta näkyy jo nyt peleissä identiteettinä, JYPin urheilutoimenjohtaja Simo Mälkiä sanoo.

– Petu on kokenut ammattimies, jonka kanssa on ollut luontaista toimia. On ollut hienoa nähdä millainen himo, halu ja polte hänellä on edelleen jääkiekkoa ja JYPiä kohtaan, Mälkiä kehuu.

Matikainen on luotsannut Liigassa aiemmin Bluesia, HIFK:ta, Pelicansia ja viime kauden lopulla lyhyen aikaa Kärppiä. Lisäksi hän on toiminut päävalmentajana KHL:ssä, Sveitsissä ja Itävallassa. Matikainen on työskennellyt myös Leijonien apuvalmentajana.

JYP Jyväskylä

@JYPJyvaskyla
Petu ja valmennustiimi jatkaa JYPissä! 🔥

JYP on tehnyt jatkosopimukset päävalmentaja Petri Matikaisen ja apuvalmentaja Santeri Heiskasen, sekä fysiikkavalmentaja Ville-Veikko Pohjanvirran kanssa.

– Olen vakuuttunut meidän pelaajien asenteeseen ja nälkään kehittyä. Haluan olla

LUE MYÖS