Leijonat-vahti lähti Kärpistä – kertoo nyt vaikeasta kaudestaan: ”Minua ei kohdeltu hyvin”
Kahdella viime kaudella Kärppiä edustaneella maalivahti Niclas Westerholmilla, 28, on pitänyt kiirettä kuluvalla kaudella.
Alkukaudesta kahta eri Tshekin pääsarjajoukkuetta edustanut maalivahti siirtyi itsenäisyyspäivän jälkeen Ruotsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Södertäljen riveihin.
Leijonistakin tuttu Westerholm on nyt avautunut ruotsalaisen Hockeynews-sivuston haastattelusta vaikeasta viime kaudestaan Kärpissä, jossa pari kautta sitten SaiPan maalilla loistanut torjuja putosi kolmosmaalivahdiksi.
– Sopimukseni oli umpeutumassa ja seurassa oli menossa paljon asioita. Mielestäni minua ei kohdeltu hyvin enkä myöskään pelannut hyvin, joten minut pudotettiin joukkueesta ja minusta tehtiin kolmosvahti, Westerholm muistelee tuulista viime kauttaan.
– He käskivät minun etsiä uutta seuraa. Löysin sellaisen, mutta he eivät päästäneet minua, joten harjoittelin helmikuun 15. päivästä lähtien yksin sopimukseni loppuun saakka, Westherholm avaa tilannettaan.
Tähän kauteen Westerholm lähti sopimuksettomana pelaajana. Sittemmin töitä on löytynyt ainoastaan pätkäsopimuksilla.
– Kesä oli vaikea, en aio valehdella. Olin työttömänä ja kauteni loppui ikävästi. Kun sinut pudotetaan kolmanneksi vahdiksi, niin tunnet olevasi huonompi kuin todellisuudessa olet.
Maalivahdti on saanut toistaiseksi odotella debyyttiään Södertäljen maalilla.
– Olen ollut täällä vasta viikon, joten on hyvä totuttautua vielä ruotsalaiseen kiekkoon, Westerholm toteaa yrittäen pitää yllä positiivista mielialaa.
Leijonissa Westerholm nähtiin viimeksi kaudella 2022-23.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liigan supertähti: ensi kauden seura selvisi!
- Leijonat-vahti lähti Kärpistä – kertoo nyt vaikeasta kaudestaan: ”Minua ei kohdeltu hyvin”
- Karmea uutinen – HIFK-hyökkääjän kausi ohi!
- IL: TPS kiinnitti Liigan mestarikapteenin
- HIFK:n 16-vuotias superlupaus debytoi Liigassa!
- Kärppien faneille riitti – boikotti!
- Rasmus Ristolainen rysäytti hurjan taklauksen paluuottelussaan: ”Ihan hirvi tuolla kentällä”
- Suomalaiset ulos CHL:stä!
- Leijonille huippu-uutinen: Rasmus Ristolainen palaa – takana pitkä sairausloma
- Liigan yleisömäärät huippulukemissa – yksi seura teki jättimäisen parannuksen
- Jukka Jalonen jättämässä Italian maajoukkueen – MTV: Täällä haluaa valmentaa seuraavaksi
- Toimittaja: Kärpät kaappasi HIFK:sta tutun pistetykin!
- Kärpille jysähti jättiuutinen!
- AL: Tappara kiinnitti konkarivahdin
- Liigan maalikuningas: uusi joukkue
- IL: Jokerit teki huippukaappauksen – haaviin Liigan pistelinko!
- IS: Jokerit hankki Liigan kohupelaajan!
- Liigaan tähtäävä joukkue teki huippukaappauksen!
- SK: HIFK värväsi NHL:ään varatun huippulupauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Nuorten Leijonien päävalmentaja Lauri Mikkola palaa Liigaan – IS: Tässä uusi seura!