Mikael Granlund: Tämä on parasta Leijonissa – ”Se tunne on niin siistiä”
Mikael Granlund on vahva ehdokas Leijonien kapteeniksi myöhemmin tässä kuussa käynnistyvässä Milano-Cortinan olympialaisten jääkiekkoturnauksessa.
Seitsemät MM-kisat ja kahdet olympialaiset leijonapaidassa pelannut 33-vuotias Anaheim Ducksin hyökkääjä arvottaa maajoukkueen korkealle urallaan. Granlundilla on vahva luotto Leijonien menestykseen Italiassa.
– Meillä on erittäin hyvä joukkue. Suomen maajoukkue kun lähtee näihin turnauksiin, niin on aina mahdollisuus pärjätä. Kaikki on innoissaan, tulee olemaan mahtava turnaus, Granlund kertoi suomalaismedialle järjestetyssä haastattelutilaisuudessa.
Viime vuoden 4 Nations -turnaus antoi suomalaisille hyvät eväät olympiaturnaukseen.
– Kyllä varmasti saatiin vähän oppia. Tuolla ryhmällä se oli ensimmäinen yhteinen kokemus. Se turnaus toi oppia ja näkemystä, että kuinka kovia ne pelit sitten on.
Granlund on tunnettu monipuolisena pelaajana, jonka valmennus pystyy heittämään sekä keskushyökkääjäksi että laitaan.
– Mulle ei ole ollut ikinä mitään väliä. Pystyn pelaamaan molempia paikkoja. Oon pelannut oikein hyvää jääkiekkoa molemmissa laidoissa sekä sentterinä ja sitten myös vähemmän hyvää lätkää. Mikä ikinä sopii milloiseenkiin joukkueeseen, niin mulle käy kaikki, Granlund painottaa.
Granlundin ansioluettelo maajoukkueesta on upeaa luettavaa. Palkintokaapista löytyy kaksi MM-kultaa, yksi MM-hopea sekä olympiapronssi. Mitkä sitten ovat suurimmat syyt siihen, että luotettava hyökkääjä on onnistunut yleensä aina leijonapaidassa?
– Ne on aina nopeita turnauksia, joihin pitää sopeutua nopeasti. Varmaan osaksi hyvää valmistautumista, osaksi hyvää tuuria. On siellä myös hetkiä, jolloin en ole aina niin hyvin pelannut.
– Mä oon aina nauttinut ihan järkyttävästi Suomen maajoukkueelle pelaamisesta. Olen ollut todella monissa arvokisoissa mukana ja on aina ollut yksi isoimmista asioista koko uralla, kun pääsee laittamaan leijonapaidan päälle. Se tunne on niin siistiä, Granlund korostaa maajoukkueen merkitystä uralleen.
Leijonien pelit olympiaturnauksessa käynnistyvät 11. helmikuuta. Leijonat.com seuraa kisoja tarkasti alusta loppuun saakka. Lue kaikki turnauksesta ERIKOISSIVULTAMME.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL-toimittaja lataa: tämän seuran pitäisi hankkia Patrik Laine!
- SaiPa yhteistyöhön kansainvälisen AI-yhtiön kanssa: ”Globaali ulottuvuus”
- Naisleijonat: uusi valmentaja
- KalPa shoppaili maalivahtimarkkinoilla – uusi mies sisään pätkäsopimuksella
- Ässät takoi jättivoitot – ”Tulos on erittäin kova”
- Ilves ja Ketterä: iso uutinen!
- Karri Kivi arvioi MTV:llä: tässä ovat Liigan siirtomarkkinoiden suurimmat häviäjät: ”Ilman muuta”
- Jokerien maalitykki löysi uuden seuran: ”Tavoitteena pelata uran paras kausi”
- JYPin ex-kapteeni: uusi joukkue
- IS: Suomalainen teki historiallisesti NHL-sopimuksen – ensimmäinen laatuaan
- Karri Kivi arvioi MTV:llä: tässä ovat Liigan siirtomarkkinoiden suurimmat häviäjät: ”Ilman muuta”
- Naisleijonat: uusi valmentaja
- KalPa shoppaili maalivahtimarkkinoilla – uusi mies sisään pätkäsopimuksella
- Jokerien maalitykki löysi uuden seuran: ”Tavoitteena pelata uran paras kausi”
- JYPin ex-kapteeni: uusi joukkue
- Ässät takoi jättivoitot – ”Tulos on erittäin kova”
- Leevi Selänne: uusi joukkue Suomesta!
- Ilves ja Ketterä: iso uutinen!
- SK: Liigan tuore ulkomaalaisvahvistus loukkaantui heti – tämä on tilanne nyt
- IS: Suomalainen teki historiallisesti NHL-sopimuksen – ensimmäinen laatuaan