MILANO. Anton Lundell on pelaaja, jolla on suhteellisen nuoresta iästään huolimatta kokemuksia kovan vaateen jääkiekosta.

Floridassa Lundell on pelannut menestyksekkäästi Stanley Cup -finaaleja, ja vuosi sitten 24-vuotias keskushyökkääjä oli osa Leijonien 4 Nations -joukkuetta. 4 Nations taas toimi eräänlaisena esiturnauksena olympialaisia ajatellen.

Lundellilla siis riittää perspektiiviä arvioimaan, missä on kovin taso.

– 4 Nationsissa oli kovempi taso kuin NHL:n runkosarjassa, hyvin menee sinne playoff-vauhtiin ja -vaatimuksiin, Lundell sanoi Leijonat.comille maanantain harjoitusten jälkeen.

– Sanotaanko, että 4 Nationsissa oli taitavinta jääkiekkoa mitä olen koskaan pelannut. Mutta Stanley Cupin finaaleissa on kovin vaatimus fyysisesti, taklauksia ja kamppailua.

– Jos laittaa kaiken yhteen, se oli varmasti vaativin, kun kuitenkin pelataan seitsemän pelin sarja samaa joukkuetta vastaan. Se oli varmasti haastavinta tai parasta kokonaisjääkiekkoa mitä olen pelannut.

4 Nationsista on riittänyt puhetta Floridan pukuhuoneessa. Suomi voitti tuolloin Ruotsin, mistä suomalaispelaajat ovat kuittailleet Ruotsin Gustav Forslingille. Lundell paljasti, mistä harjoituksissa on tuon pelin jälkeen jauhettu.

– Se mun maali, kun Luostarisen Eetu heitti lätyllä Forslingin lavan yli 2v1-tilanteessa [4 Nationsissa]. Sen jälkeen treeneissä jätkät naureskelivat, että aina kun treenattiin kaksykkösiä, siellä sai Forsling aina kuulla kuittia siitä maalista.

– Siitä tuli sellainen hyvä kilpailu. Hän ei halunnut, että se tapahtuu uudestaan ja me koitettiin koko ajan tehdä uudestaan maaleja häntä vastaan.

Suomen avausottelu olympialaisissa on keskiviikkona, jolloin Leijonat kohtaa Slovakian. Ottelu alkaa kello 17.40 Suomen aikaa.

Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila

LUE MYÖS: