Leijonat taisteli perjantaina upean 4-1 voiton Ruotsista olympialaisissa. Voiton myötä C-lohkossa on kutkuttava tilanne.

Kahden pelatun ottelun jälkeen Slovakia johtaa kuudella pisteellä. Suomi on kakkonen, Ruotsi kolmonen ja Italia neljäs.

Viimeisellä kierroksella Suomi kohtaa Italian ja Ruotsi Slovakian. Jos Ruotsi onnistuu Slovakian voittamaan, ratkeaa lohkon voittaja maalieron perusteella. Leijonilla on siis kriittisen tärkeää latoa mahdollisimman monta maalia Italian verkkoon.

Helpolla voitto Jukka Jalosen Italiasta ei takuulla irtoa. Italia on pistänyt tiukoille jo Slovakian (2-3) sekä Ruotsin (2-5).

Lohkovoitolla olisi Leijonille iso merkitys. Kaikki lohkovoittajat ja paras kakkonen jatkavat suoraan puolivälieriin. Muut joukkueet joutuvat karsimaan puolivälieräpaikasta keskenään. Lohkovoitolla Leijonat saisi varmasti yhden arvokkaan lepopäivän.

LUE MYÖS