Leijonat kohtaa olympialaisten alkulohkon toisessa ottelussaan Ruotsin. Suomi kaipaa kipeästi voittoa avausottelun Slovakia-tappion jälkeen. Ottelu alkaa kello 13.10.

Leijonat.com seuraa päivän etenemistä hetki hetkeltä. Nostamme esiin ennakkoasetelmia ja jaamme ketjut sillä hetkellä, kun ne julkaistaa.

Liveseuranta: Suomi – Ruotsi

  • Klo 9.38: Olympialaisten kulisseista on tipahtanut melkoinen paljastus. IS:n tietojen mukaan 4 Nationsista alkaen suomalaisten NHL-tähtien luottamus päävalmentaja Antti Pennasta kohtaan on horjunut. Huonojen kokemusten jälkeen pelaajat yrittivät saada Florida Panthersin päävalmentaja Paul Mauricea Leijonien valmentajaksi olympialaisiin. Pelaajat ehdottivat häntä joko osaksi valmennusryhmää tai kokonaan Pennasen tilalle.
  • Klo 9.32: Ruotsin olympiajoukkueesta löytyy myös suomalaisväriä. Mika Zibanejadin äiti on suomalainen Ritva, joka muutti nuorena kesätöihin Ruotsiin ja jäi lopulta maahan vakituisesti. Mika Zibanejad puhuukin sujuvaa suomea ja on antanut useita haastatteluitakin suomeksi.
  • Klo 9.28: Leijonien avausottelu Slovakiaa vastaan oli varsin hengetön esitys. Tämä oli tuttu asia Antti Pennasen päävalmentajakaudelta. Lue lisää aiheesta: Näkökulma: Leijonien NHL-miehistölle nolo tappio – Antti Pennasen heikkous nosti taas päätään
  • Klo 9.15: NHL:ssä kauden tehokkain ruotsalainen on puolestaan ollut Detroit Red Wingsin laitahyökkääjä Lucas Raymond. Hän on nakuttanut kauden 56 ottelussa tehot 19+41=60. Jos katsotaan pistekeskiarvoa, on tehokkain ruotsalainen William Nylander. Toronto Maple Leafsin supertähti on kerännyt 40 ottelussa tehot 18+34=52. Hän on kärsinyt tällä kaudella loukkaantumisista ja pelaa olympialaisissakin hieman puolikuntoisena.
  • Klo 9.12: Ruotsin tehokkaimmat pelaajat avausottelussa Italiaa vastaan olivat puolustaja Rasmus Dahlin (0+3), puolustaja Gustav Forsling (1+1) ja hyökkääjä Mika Zibanejad (1+1). Dahlin onkin yksi koko turnauksen parhaista puolustajista. Huipputaitava ja sulavasti luisteleva ruotsalainen on iskenyt tällä kaudella Buffalo Sabresissa 53 NHL-otteluun tehot 11+37=48.
  • Klo 8.40: Italian päävalmentaja Jukka Jalonen Ruotsi-ottelun jälkeen: ”Olen muutaman kerran ollut, toisin päin vaan. Itse ollaan ammuttu 60 kertaa, mutta en ole ikinä ollut vastaanottamassa”
  • Klo 8.35: Ruotsi kärsi ottelussa Suomen tapaan tehottomuudesta. Ruotsalaiset laukoivat peräti 60 kertaa kohti vastustajan maalia, mutta saivat vain neljä kertaa italialaisvahdit ohitettua. Erityisesti Tre Kronorin kakkosketju, jossa pelaavat isot NHL-nimet Elias Lindholm, Jesper Bratt ja Lucas Raymond olivat aivan yössä.
  • Klo 8.33: Leijonien taival olympialaisissa alkoi 1-4 shokkitappiolla Slovakialla. Vahvasti ei Ruotsinkaan turnaus alkanut, kun Tre Kronor oli isoissa vaikeuksissa heittopussi-Italiaa vastaan. Lopulta Ruotsi voitti ottelun 5-2 iskettyään ratkaisumaalin tyhjiin.
  • Klo 8.28: Leijonien ketjuihin on tulossa muutoksia. Nikolas Matinpalo ja Oliver Kapanen nousevat Suomen kokoonpanoon. Joel Kiviranta ja Mikko Lehtonen putosivat pelaavan kokoonpanon ulkopuolelle.
  • Klo 8.27: Tervetuloa liveseurannan pariin! Leijonat lähtee tänään Ruotsin kaatoon kello 13.10. Ottelu on katsottavissa Ylen kanavilta, TV5:ltä, Eurosportilla sekä HBO Maxilla.

Leijonien ketjut harjoituksissa

Hyökkäysketjut:

Mikael Granlund–Roope Hintz–Mikko Rantanen

Artturi Lehkonen–Sebastian Aho–Teuvo Teräväinen

Eetu Luostarinen–Anton Lundell–Kaapo Kakko

Eeli Tolvanen–Erik Haula–Joel Armia

Oliver Kapanen

Puolustajaparit:

Esa Lindell–Miro Heiskanen

Niko Mikkola–Rasmus Ristolainen

Olli Määttä–Nikolas Matinpalo

Henri Jokiharju

LUE MYÖS: