Leijonat teki olympialaisten puolivälierässä Sveitsiä vastaan kovan tempun. Se nousi päätöserässä 0-2-tappioasemasta tasoihin ja voitti lopulta jatkoajalla 3-2.

Suomen avausmaali syntyi, kun varsinaista peliaikaa oli jäljellä kuusi minuuttia. Tasoitusmaali syntyi ilman maalivahtia ajassa 58.48. Jatkoaikaa ehdittiin pelaamaan noin kolme ja puoli minuuttia.

Päävalmentaja Antti Pennanen sekoitteli ottelussa Suomen ketjuja. Leijonien huiman nousun sävyttämässä päätöserässä kärkimiehet saivat reilusti peliaikaa. Eniten vastuuta kolmannessa erässä saivat Miro Heiskanen (9.34), Mikko Rantanen (8.51), Sebastian Aho (8.08) sekä Artturi Lehkonen (7.11).

Vastaavasti osan pelaajan kohdalla peliaika romahti päätöserässä. Esiin nousevat erityisesti alle kaksi minuuttia pelanneet hyökkääjät Teuvo Teräväinen (1.48) sekä Eeli Tolvanen (1.28). Teräväisen peliaika koko ottelussa oli 11.58, kun taas Tolvanen pelasi hyökkääjistä vähiten, ainoastaan kahdeksan minuuttia ja 52 sekuntia.

Koko ottelun mitassa Leijonien peliaikakuningas oli odotetusti Heiskanen, joka vietti jäällä peräti 29 minuuttia ja 19 sekuntia. Hyökkääjistä eniten pelasi Aho (23.33). Yli 20 minuutin pääsivät hyökkääjistä myös Rantanen ja Mikael Granlund.

Suomi kohtaa välierässä Kanadan perjantaina.

LUE MYÖS: