Liigan pudotuspelit käynnistyivät perjantaina täydellä neljän ottelun kierroksella – eikä yllätyksiltäkään vältytty.

Suurimmasta yllätyksestä vastasi Pelicans, joka haki JYPin vieraana 3–1-voiton ja nappasi heti ensimmäisen kiinnityksen puolivälieräpaikkaan.

Kuopiossa KalPa tuli vauhdilla ulos ja karkasi HIFK:ta vastaan jo avauserässä 2–0-johtoon.

Ottelu sai lisää kierroksia, kun Hugo Gallet passitettiin suihkuun päähän kohdistuneesta taklauksesta. HIFK sai viiden minuutin ylivoiman ja paikan nousta peliin mukaan, mutta helsinkiläiset eivät onnistuneet maalinteossa ison rangaistuksen aikana.

KalPa piti pintansa ja vei ottelun lopulta selvästi 4–1.

Porissa nähtiin puolestaan hurja nousu, kun Ässät kiri päätöserässä 1–3-tappiotilanteesta tasoihin ja vei pelin jatkoajalle. Ratkaisijaksi nousi lopulta Oskar Nilsson, joka iski Ässille voittomaalin jatkoerän viidennellä minuutilla ja sinetöi 4–3-voiton.

Raumalla ennakkoon selväksi arvioitu Lukon ja HPK:n välinen ottelusarja tarjosi myös jännitystä.

HPK laittoi Lukon ahtaalle, mutta lopulta Antti Saarela ratkaisi ottelun kolmannen erän alussa iskemällään 2-1-osumalla, joka jäi samalla illan viimeiseksi.

Pudotuspelit jatkuvat heti lauantaina, kun kaikki neljä otteluparia jatkavat taisteluaan puolivälieräpaikasta.

LUE MYÖS: