HIFK on tehnyt kovan rekrytointia kulisseissa, väittää Urheilucast. Sen mukaan seura on lyönyt lukkoon uuden urheilujohtajansa. Podcastin isäntä Esko Seppänen kertoo, että valinta on kohdistunut Janne Laukkaseen.

Laukkanen on hoitanut GM:n tonttia Pelicansin organisaatiossa viimeisen vuosikymmenen ajan.

– Jättimäinen GM-hakuprosessi on nyt maalissa. Valinta on kohdistunut Janne Laukkaseen. Toisin sanoen hänet pitää vivuttaa jotenkin ulos Pelicansista ja pukea IFK:n pikkutakkiin, Seppänen kertoo.

Seppänen ei säästele sanojaan arvioidessaan tulevaa siirtoa – kyseessä olisi hänen mukaansa todellinen tasonnosto aiempaan verrattuna.

HIFK antoi marraskuussa lähtöpassit edelliselle urheilujohtajalleen Janne Pesoselle, ja nyt seura hakee uutta suuntaa isolla satsauksella.

Millainen mies sitten on tulossa HIFK:n puikkoihin? Seppäsen mukaan Laukkanen ei kaihda isoja ratkaisuja.

– Mikäli Laukkasen profiilia pitäisi jotenkin kuvailla Pelicansissa, niin hän ei pelkää ottaa tiukkoja shotteja, mikäli aistii momentumin.

Hakuprosessi ehti pyöriä monien nimien ympärillä, mutta lopulta palattiin lähtöpisteeseen.

– Rekry alkoi Laukkasesta, se päättyi Laukkaseen. Se kävi välillä Jukka Jalonenssa, Kimmo Kapasessa ja tuolla ja täällä.

Seppänen antaa lopuksi vielä napakan arvion Laukkasesta.

– Vedenpitävä ammattilainen, Seppänen naulaa.

LUE MYÖS: