Liigan ennätystuomari Antti Boman: uusi työ!
Antti Boman jatkaa uraansa Liigassa myös erotuomariuransa päättymisen jälkeen. Liiga tiedotti torstaina nimittäneensä pitkän linjan erotuomarin erotuomarivalmennuksen vastaavaksi.
Uudessa tehtävässään Boman keskittyy erityisesti uusien erotuomareiden valmennukseen ja heidän kehityksensä tukemiseen.
– Tämä tuntuu hyvältä jatkumolta. Uudessa työssä riittää varmasti opeteltavaa, mutta lähden hyvillä mielin mukaan, Boman totesi tiedotteessa.
Viime kauteen päättynyt erotuomariura oli poikkeuksellisen pitkä. Boman vihelsi yhteensä 1 073 Liigan ottelua, mikä on sarjan kaikkien aikojen ennätys erotuomareiden tilastossa.
Jääkiekko pysyy vahvasti mukana hänen arjessaan myös uudessa roolissa, vaikka ottelumatkat jäävät nyt historiaan.
– Jääkiekko on ollut niin iso osa elämääni, että on hienoa päästä jatkamaan sen parissa. Samalla on mukava, ettei tarvitse enää jatkuvasti ajaa ympäri Suomea.
Uransa aikana Boman valittiin pelaajien äänestämänä Liigan parhaaksi erotuomariksi yhdeksänä peräkkäisenä vuotena, jolloin hän voitti Kultainen pilli -tunnustuksen jokaisella kaudella.
Ennen siirtymistään tuomariksi Boman pelasi Liigassa. Pelaajaurallaan hän edusti muun muassa Ässiä ja Tapparaa.
Liiga kertoi samalla myös toisesta muutoksesta tuomariorganisaatiossa. Erotuomarina ja myöhemmin tuomarivalmennuksessa pitkään toiminut Jari Levonen siirtyy aiempaa laajemmin työskentelemään Liigan tilannehuoneessa, jossa käsitellään otteluiden videotarkistuksia.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ässät julkisti kapteenistonsa – Leijonien MM-mitalistista uusi kippari
- Liigan ennätystuomari Antti Boman: uusi työ!
- Ilveksen jenkkihyökkääjä: Liiga-seura vaihtuu!
- HIFK-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi seura!
- Jokerien ex-valmentaja löysi töitä – toinen suomalaisluotsi joutui vetäytymään
- Kiekko-Espoolta iso siirtouutinen – uusi hyökkääjä liittyy joukkueeseen
- Pikkuleijonat joutui hurjaan trilleriin – näin kaikki ratkesi
- Lähtö Venäjältä – entisen Kärpät-tähden sopimus purettu
- Veli-Matti Savinaisen vammasta uutta tietoa – MTV: Näin pitkä sairausloma edessä
- HPK julkisti kapteenistonsa – tässä joukkueen uusi kapteeni!
- Lähtö Venäjältä – entisen Kärpät-tähden sopimus purettu
- Venäjä jäi taakse – Liiga-pistetykin uusi seura selvisi
- Urheilucast: HIFK, Tappara, Kärpät ja TPS kisassa – NHL-hyökkääjän sopimus loppusuoralla
- Veli-Matti Savinaisen vammasta uutta tietoa – MTV: Näin pitkä sairausloma edessä
- HPK julkisti kapteenistonsa – tässä joukkueen uusi kapteeni!
- Lukon kaksosilta iso ratkaisu – Westerholmit löysivät uuden seuran
- Expressen: SHL-seurat Ässien tehomiehen kintereillä – ”Ei yllättäisi, jos…”
- Kiekko-Espoolta iso siirtouutinen – uusi hyökkääjä liittyy joukkueeseen
- SS: Jukurien seuraikoni loikkasi toiseen Liiga-seuraan – paljastaa syyt siirrolle: ”En halua sanoa…”
- Pelicansilta kaksi sopimusuutista – kiinnitti maajoukkuevahdin