Ilman sopimusta olevan Patrik Laineen NHL-ura saattaa jatkua yllättävässä osoitteessa. Suomalaishyökkääjän nimi on noussut esiin Ottawa Senatorsin kohdalla.

NHL-toimittaja Bruce Garriochin mukaan Laineen leiri on ollut yhteydessä Senatorsiin, ja osapuolten välillä on käyty jo alustavia sopimusneuvotteluja. Ainakaan toistaiseksi ne eivät ole johtaneet sopimukseen.

Ottawan kiinnostukselle olisi selkeä peruste. Joukkue menetti hyökkääjänsä William Eklundin sairastuvalle, kun ruotsalainen loukkaantui Philadelphia Flyersia vastaan 9. lokakuuta. Nilkkavamma pitää Eklundin sivussa arviolta 10–12 viikkoa.

Laine voisi Garriochin arvion mukaan auttaa Senatorsia erityisesti ylivoimalla. Ottawan ylivoima on toiminut alkukaudella vain 12,5 prosentin tehokkuudella, mikä on NHL:n kuudenneksi heikoin lukema.

28-vuotias suomalainen etsii edelleen uutta työnantajaa Montreal Canadiensin kanssa päättyneen sopimuksensa jälkeen.

LUE MYÖS: