Tapparassa eletään poikkeuksellisia aikoja. Päävalmentaja Kari Jalosen yllättävän eläköitymisen jälkeen tamperelaisseura valmistautuu keskiviikkona jälleen uudenlaiseen tilanteeseen.

Tappara tiedotti tiistaina, että joukkue esiintyy Ässiä vastaan ensimmäisen erän ajan vaaleanpunaisissa pelipaidoissa.

Kyseessä on Syöpäsäätiön Roosa nauha -keräystä tukeva tempaus, jolla kerätään varoja suomalaiseen syöpätutkimukseen.

Erikoispaidat huutokaupataan ottelun jälkeen, ja tuotot lahjoitetaan keräykseen.

– Olemme yhteisö, jolla on mahdollisuus vaikuttaa ja auttaa. Haluamme kantaa kortemme kekoon ja näyttää, että tärkeiden asioiden puolesta voidaan pelata myös kaukalossa. Toivomme, että pinkit pelipaidat ja niiden huutokauppa innostavat koko Tappara-perheen mukaan tekemään hyvää, Tapparan toimitusjohtaja Ari Penttilä kertoi seuran tiedotteessa.

Keskiviikon ottelu on Tapparan ensimmäinen kotiottelu Jalosen lähdön jälkeen. Joukkueen päävalmentajana toimii aiemmin apuvalmentajana työskennellyt Fredrik Norrena.

LUE MYÖS: