Aleksander Barkov saanut oppia lapsuuden suosikiltaan – ”44-vuotias rakastaa lajia näin paljon”
Kuva: Getty Images
Aleksander Barkovilla on uransa vahvin kausi takana. 20-vuotias sentteri loisti ensin NHL:ssä Florida Panthersin paidassa johdattamalla Tshekki-veteraani Jaromir Jagrin rinnalla joukkueen runkosarjassa itäisen konferenssin kolmannelle sijalle tehoilla 28+31=59.
Pelien päätyttyä pudotuspeleissä lyhyeen, Barkov voitti Leijonissa Venäjällä MM-hopeaa. Panthers karsiutui heti ensimmäisellä kierroksella New York Islandersia vastaan.
– Pelattiin tosi hyvin ja voitettiin divisioona. Ei vain sitten pudotuspeleissä voitettu niitä pelejä, vaikka paikkoja oli. Vastustaja ehkä oli vähän kokeneempi. Paikkoja oli joka pelissä ja ammuttiin melkein tuplasti enemmän kuin vastustaja, Barkov totesi Leijonat.comille.
Legendalta oppia
Barkov on päässyt jo kaksi kautta pelaamaan lapsuuden sankarinsa Jagrin tutkaparina. 44-vuotiaan teräsvaarin saavuttua kaudella 2014-15 Panthersiin, suomalainen ei ollut uskoa mahdollisuutta todeksi. Jagr jatkaa ainakin vielä vuoden uraansa. – Hän on ollut jo pienestä yksi lempipelaajistani. En olisi ikinä unelmoinut, että pystyisin hänen kanssaan pelaamaan samassa joukkueessa. Aika ihailtavaa katseltavaa, kuinka Jagr 44-vuotiaana vielä pärjää tuossa liigassa. Eikä pelkästään pärjää, vaan on myös yksi parhaista pelaajista. Olen oppinut paljon häneltä. Ensi kausi vielä aikaa oppia enemmän, Barkov hehkutti. Kahden kauden aikana Barkov on ehtinyt ammentaa Jagrilta hyvinkin paljon oppia. Erityisesti Leijona-hyökkääjä on saanut apua harjoitteluun. – Varmaan eniten olen saanut apua treenaamiseen. Hän treenaa yleensä jään ulkopuolella. En tiedä kuinka moni 44-vuotias rakastaa lajia näin paljon, että jaksaa pysyä tasollaan ja pystyy huolehtimaan itsestään. Se on tehnyt minuun suurimman vaikutuksen.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liigassa tapahtuu: Pelicans jysäytti päävalmentajauutisia!
- Iso käänne – Rasmus Ristolaiselle kävi yllättävästi NHL:ssä!
- JYP jysäytti tärkeän sopimusuutisen – ”Parhaassa iässä oleva maalivahti”
- Pian jytisee? Patrik Laine osana jättikaupan neuvotteluja NHL:ssä
- Liiga-seura kiusoittelee fanejaan – ”Luvassa iso uutinen”
- HIFK kävi toisessa Liiga-seurassa ryöstöretkellä!
- Jarmo Kekäläinen pyöräytti kaksi vaihtokauppaa NHL:ssä – hankki kolme uutta pelaajaa Buffaloon
- Näin pelataan: Liiga teki päätöksen ”superkaudesta”
- Antti Saarela: ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- Päätös tuli! Tapparan valitus hylätty
- Antti Mäkinen: Patrik Laineella shokkiratkaisu pöydällä
- IL: Liigalta käsittämätön päätös – huipputuomarille näytettiin ovea
- Huippukaappaus: Leijonat-puolustaja palaa Liigaan!
- HIFK:n pistetykki löysi uuden seuran – samalla jysähti iso valmentajauutinen!
- Antti Saarela: ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- Leijonat-hyökkääjä vihdoin ulos koirankopista NHL:ssä
- Urheilucastilta hurja väite: kärppäpomo hakenut muualle töihin!
- Näin pelataan: Liiga teki päätöksen ”superkaudesta”
- Nashville Predators hankki suomalaispelaajan NHL:ssä
- HIFK kävi toisessa Liiga-seurassa ryöstöretkellä!