Jussi Jokinen nautti Patrik Laineen vierellä pelaamisesta – ”Hyökkäysvaistot maailmanluokkaa”
Kuva: Getty Images
Jussi Jokinen kuuluu Leijonien World Cup -joukkueen kokeneempaan kaartiin. 33-vuotias Florida Panthersin hyökkääjä on edustanut Suomea vuodesta 2005 lähtien yhteensä kahdeksassa arvoturnauksessa.
Jokinen sai pelata hopeamitaleihin päättyneissä kevään Venäjän MM-kisoissa seurakaveri Aleksander Barkov ja huippulupaus Patrik Laine vierellään. Kalajokelainen näkeekin nuorten esiintulon hyvin positiivisena asiana. MM-joukkueesta World Cup -ryhmään nuoremmasta kaartista selvisivät juurikin Laine ja Sebastian Aho.
– Hienoa, että Suomesta on nyt tullut huippulahjakkuuksia. Pate ja Sepe nyt on tässä mukana. Varmaan heille haaste tulla pieneen kaukaloon. Hienoa nähdä heidät World Cupissa ja NHL:ssä. Jokinen kertoi Leijonat.comille.
Jokinen nautti MM-kisoissa erityisesti Laineen kanssa pelaamisesta. Tamperelaistaiturin kanssa yhteinen sävel löytyi välittömästi.
– Hyökkäysvaistot on ihan maailmanluokkaa ja laukaus myös. Siinä meillä löytyi heti hyvä kemia ja oli hieno pelata hänen kanssaan. Itse aina tykännyt pelata niin, että on maalintekijän toisella laidalla, Panthers-hyökkääjä kehui.
Sekajoukkueet World Cupissa positiivinen uudistus
Jokinen itse arvostaa uransa ensimmäisen World Cupin hyvin korkealle olympiaturnauksen vierelle. Suomalainen myös näkee Euroopan ja Pohjois-Amerikan tähdistöt positiivisina tasonnostajina. – Se asettuu omassa kategoriassa erittäin korkealle lähelle olympiakisoja. Sekajoukkueet ovat mielenkiintoinen uudistus. Ei tyrmätä heti sitä, vaan katsotaan miten se sujuu. On ainakin todella kova taso näissä kahdessa joukkueessa. Ainakin kovempia pelaajia saadaan vastaan, Jokinen tuumaili.LUE MYÖS:
- Liigasta tuttu hyökkääjä jättää Suomen kaukalot – Pohjois-Amerikka kutsuu
- TPS:n riveistä katosi yksi iso nimi – taustalla on karu käänne
- Pekka Jormakka: tässä on uusi seura
- Micke-Max Åsten: ura ohi!
- Jokerit pisti hyökkääjät vaihtoon – yksi tulee, toinen lähtee
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Tapparalle paha menetys – tähtihyökkääjän pelit mahdollisesti ohi
- Liigasta tuttu NHL-varaus katosi kaukaloista – ura ohi vain 25-vuotiaana!
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta
- Kotiinpaluu? Patrik Laineesta nousi yllättävä kuvio
- THF: Tässäkö Jokerien ratkaisu? Tutun miehen nimi nostettiin pöydälle
- NHL-supertähdeltä hurjaa puhetta Aleksander Barkovista!