Iltalehden saamien tietojen mukaan Calgary Flamesin leiriltä vastikään vapautettu Lauri Korpikoski olisi saanut suoran sopimustarjouksen Dallas Starsilta ja että mies on allekirjoittanut seuran kanssa NHL-pahvin.

Korpikosken harjoitusleiri Flamesin riveissä meni suhteellisen hyvin, joten tryout-sopimuksen purku oli monelle yllätys. Hän taisteli seurassa viimeisestä kokoonpanopaikasta yhdessä Chris Higginsin kanssa.

Suomalaislaituri on edustanut NHL:ssä ennestään New York Rangersia, Arizona Coyotesia ja Edmonton Oilersia. Hän on pelannut taalakaukaloissa yhteensä 540 runkosarjaottelua tehoin 78+103.

Jos Korpikosken sopimusta koskeva uutinen pitää paikkansa, tarkoittaa se sitä, että Starsin organisaatiossa nähdään tulevalla kaudella rutkasti suomalaisväriä. Seuran riveissä kiekkoilevat nimittäin jo ennestään Kari Lehtonen, Antti Niemi, Esa Lindell, Julius Honka sekä Henri Kiviaho.