Matti Hagman toimi nuoren Kurrin mentorina – ”Minun ei aluksi pitänyt tulla tänne”

Suomalainen jääkiekkomaailma pysähtyi eilen, kun se sai kuulla kiekkolegenda Matti Hagmanin poismenosta. 61-vuotiaana menehtynyt Hagman on yksi suomalaisista urheilusuuruuksista, sillä hän avasi meille ovet NHL-kaukaloihin.
Hagman oli nimittäin ensimmäinen suomalainen, joka pelasi taalakaukaloissa. Hänet varattiin liigaan Boston Bruinsin toimesta vuonna 1975 ja mies teki NHL-debyyttinsä kaudella 1976-77.
Keskushyökkääjän paikalla kiekkoillut legenda oli myös suuri – oikeastaan ainoa – syy siihen, miksi Jari Kurri päätti suunnata NHL-uransa alussa juuri Edmonton Oilersiin. Hagman kiekkoili seuran riveissä vuodet 1980-82, kun taasen Kurri aloitti oman uransa taalajäillä vuonna 1980.
– Minun ei pitänyt aluksi tulla Edmontoniin, sillä luulin olevani tänne liian nuori. Yhtenä päivänä tapasin kuitenkin Matin paloaseman edessä missä hän työskenteli, ja päätin lopulta tulla tänne, koska myös Matti olisi täällä, Kurri kertoi Edmonton Sunille.
Uskomaton peliäly
Kurri siis näki lähietäisyydeltä, mihin kaikkeen Hagman oli kykeneväinen.
– Matin peliäly oli uskomaton. Hän ei ollut loistava laukoja, mutta hänen syöttönsä oli erinomainen ja hän halusi luoda ketjukavereilleen paikkoja. Mark Messier teki 50 maalia sillä kaudella (1981-82), kun hän pelasi Matin kanssa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Suomen mestareilta pelaajauutinen
- Pelicans-kapteenisto julki: Tuore hankinta kippariksi
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana