Columbuksen suomalaispelaajat tunnetaan samalla lempinimellä – ”Minun on keksittävä hänelle uusi”

Columbus Blue Jacketsiin aiemmin viikolla kaupattu Lauri Korpikoski ei ole ehtinyt vielä paljoa tutustumaan uuteen ympäristöönsä. Mies kaupattiin seuraan keskiviikkona Dallas Starsista, ja torstaina hän debytoi jo nelosketjun laidalla.
30-vuotias suomalaiskonkari on onnessaan siirrosta, joka mahdollistaa hänelle paluun vuosien tauon jälkeen pudotuspeleihin. Totuttelemista kuitenkin riittää, sillä melkein kaikki on uutta.
– Tapasin (John) Tortorellan lyhyesti aamulla. He antoivat minulle vähän tietoa, mutta eivät liikaa ensimmäisenä päivänä. Aloimme vain heti töihin. Juuri nyt jäällä oleminen tuntuu mukavimmalta, koska kaikki muu on uutta, Korpikoski kommentoi perjantaina seuran verkkosivuilla.
Columbuksessa pelaa jo ennestään kaksi suomalaista, sillä joukkueen kokoonpanosta löytyy sekä puolustaja Markus Nutivaara että maalivahti Joonas Korpisalo. Kyseisistä pelaajista Korpisalo on kantanut seurassa samaa lempinimeä kuin mihin Korpikoski on tottunut entisessä joukkueessaan.
– Vanhempana kaverina minä aion pitää kiinni nimestä ”Korpi”. Minun on keksittävä hänelle uusi lempinimi seuraavan 24 tunnin aikana, Korpikoski vitsaili.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Pelicans-kapteenisto julki: Tuore hankinta kippariksi
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa