Mikko Koivu 34-vuotiaana yhä NHL:n huipulla – yllättävä vahvuus ihmetyttää: ”Ero on hämmästyttävän pieni”

Kapteeni Mikko Koivu joukkueineen valmistuu alkavaan NHL-kauteen kovaa vauhtia. Suomalainen on ollut taalajäillä tasainen suorittaja, sillä esimerkiksi menneiden runkosarjakausien pisteet ovat olleet tuoreimmasta vanhempaan 58, 56, 48 ja 54.
Fysiikkavalmentaja ja ex-huippupikaluistelija Risto Rosendahl kertoi NHL.com/fi:n haastattelussa, että Minnesota Wildissa pelaavan Koivun yksi ominaisuus hämmästyttää.
– Mikon hyvän ja huonon harjoituksen välinen ero on hämmästyttävän pieni. Mitään ohitreenejä ei tule, Rosendahl sanoi sivuston jutussa.
Urallaan lähes kaiken – MM- ja olympiamitaleita sekä Suomen mestaruuden – voittanut sentteri on nyt 34-vuotias. Hänen potentiaalia oli havaittavissa vielä muutama vuosi sitten.
– Muistan kun ajelin kotiin ensimmäisen tapaamisen jälkeen. Soitin (Timo) Kujaselle ja sanoin, että Mikossa on vielä valtava kehityspotentiaali, Rosendahl ihmetteli viitaten turkulaiseen Kujaseen, joka valmensi Koivua aikoinaan vuoden ensiksi yksin.
Sittemmin mukaan tuli Rosendahl, jonka rooliin kuuluu harjoittelun kokonaisohjelmointi ja rytmitys, Kujanen puolestaan vetää paikan päällä Turussa Koivun kanssa punttitreenejä.
Kuten Koivun meriitit kertovat, on hän ollut aina ilmeisen tunnollinen treenaaja.
– Jos haluaa kehittää fyysisiä ominaisuuksia ja päästä huipulle, varmistelulla ei pärjää. Vastaavasti pitää uskaltaa levätä kunnolla. Tasapaksulla treenillä saa tasapaksuja tuloksia, Rosendahl järkeili.
– Jääkiekko poikkeaa niin paljon muista lajeista jo asennoissa ja voimantuottosuunnissa. On kyse sitten kestävyys-, nopeus- tai voimaharjoittelusta, niiden pitää palvella jääkiekkoa. Olisi aika vaikea mennä syksyllä jäälle, jos ei olisi käynyt peliasennossa kertaakaan kesän aikana.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Topi Rönni: Sopimus revitty!
- Mikä suomalaisnäytös! Mikko Rantanen ja Roope Hintz tekivät käsittämätöntä NHL-historiaa
- Varoitus Leijonat – Kanada julkaisi NHL-tähtiä vilisevän hirmujoukkueen MM-kisoihin
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee