SM-liigapomot avoimina syksyn törkytaklauksista: ”Meidän on tiedostettava tilanteen vakavuus”

SM-liigan kiekkopomot ovat huolissaan nykyisestä törkytaklauksien määrän kasvusta.
SM-liigan toimitusjohtaja Riku Kallioniemi sekä hallituksen puheenjohtaja Heikki Hiltunen lähestyvät yleisöä sekä kiekkovaikuttajia avoimella kirjeellä.
Kirjeessä myönnetään, että tilanne on huolestuttava. Samalla kiekkopomot muistuttavat, että tilanteesta on puhuttu myös ennen kautta.
– Meidän kaikkien on tiedostettava tilanteen vakavuus. Liigan ja seurojen johdon vastuulla on että tilanteen korjaamiseen osallistuvat myös seura- ja urheilujohto, valmennus ja pelaajat, kirjeessä muistutetaan.
Koko kirje:
Liigan alkukautta on leimannut keskustelu sääntöjen vastaisista taklauksista. Ennen kauden alkua liigaseurat ja pelaajat keskustelivat kurinpidosta ja kurinpidon linjauksista. Kaikki olivat yksimielisiä siitä, että erityisesti päähän kohdistuneiden taklausten määrää on saatava pienemmäksi ja niiden sanktiointia tulee koventaa.
Tästä viestimme etukäteen ennen liigakauden alkua ja Liigan uudistettu kurinpitodelegaatio on yhteisesti sovitulla tavalla määrännyt näistä tapauksista aiempaa pidempiä pelikieltoja.
Meillä SM-liigan yhteisönä riittää vielä paljon tekemistä tältä osin. Meidän kaikkien on tiedostettava tilanteen vakavuus. Liigan ja seurojen johdon vastuulla on että tilanteen korjaamiseen osallistuvat myös seura- ja urheilujohto, valmennus ja pelaajat.
Olemme viime vuosina pystyneet merkittävästi vähentämään loukkaantumisia. Myös sääntöjen vastaisista taklauksista aiheutuneet aivotärähdykset ovat kymmenessä vuodessa vähentyneet ja tämän kehityksen me haluamme jatkuvan. Hyvään kehitykseen on vaikuttanut esimerkiksi joustokaukaloihin siirtyminen, varusteiden kehittyminen ja sääntörikkeistä jälkikäteen annettujen pelikieltojen pidentyminen.
On ilmeistä, että nyt meidän kaikkien on varmistettava myös se, että itse osoitamme rakkaalle lajillemme ja pelikavereillemme arvostusta ja urheiluhenkeä!
Helsingissä 18.9.2017
Heikki Hiltunen
Puheenjohtaja
Jääkiekon SM-liiga Oy
Riku Kallioniemi
Toimitusjohtaja
Jääkiekon SM-liiga Oy
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Leijonien kultasankari Sami Vatasen ensi kauden seura selvillä
- Roman Rotenbergiltä suolaista tekstiä Leijonista – lataa katkeran väitteen suomalaisten kultamitaleista
- Hurja arvio! IL: TPS-ikoni vertaa Aatos Koivua NHL-legendaan
- HPK nappasi Nuorten Leijonien hyökkääjän – pitkä sopimus kouraan
- Liiga-seura iski pöytään hurjan hankinnan!
- Toimittaja: Tappara virittelee jättihankintaa – tilanteesta uusi paljastus
- Liigan lisenssihakemussaagassa jymykäänne!
- Kaapo Kakon tilanteesta karmea paljastus
- Ismo Lehkonen lataa kovaa tekstiä sarjan pohjille jumiutuneesta Liiga-joukkueesta: ”Kaikkien aikojen farssi”
- LS: Kaksi Liiga-joukkueen pelaajaa putkaan viikonloppuna – seurapomo myöntää
- Lähde: Kiekko-Espoo virittelee huimaa kaappausta valmentajakseen Liigaan
- Ismo Lehkonen lataa kovaa tekstiä sarjan pohjille jumiutuneesta Liiga-joukkueesta: ”Kaikkien aikojen farssi”
- Liiga-seura iski pöytään hurjan hankinnan!
- Toimittaja: Tappara virittelee jättihankintaa – tilanteesta uusi paljastus
- LS: Kaksi Liiga-joukkueen pelaajaa putkaan viikonloppuna – seurapomo myöntää
- Ura jatkuu! Liigan 37-vuotias ulkomaalaisvahvistus löysi uuden työpaikan
- Huippulupaus lähtee Liigasta – loukkaantuminen päätti pestin Jukureissa
- MTV Urheilu: Heikki Hiltunen teki tylyn tempun Liiga-paikkaa hakeneelle TUTO:lle
- Kaapo Kakon tilanteesta karmea paljastus
- Pelikieltoa napsahti! Tällaiset sanktiot Tapparan ja TPS:n tappelusta tuli