Onko huikean monipuolinen pakki NHL:n seuraava suomalainen? ”Isompia miehiä näkee täällä joka viikko”

Los Angeles Kingsin kesän 2014 kakkoskierroksen varaus Alex Lintuniemi on ottanut jälleen askelia lähemmäksi murtautumista NHL:ään. Rapakon taakse kaudeksi 2013-14 lähtenyt isokokoinen pakki on painanut AHL:ssä Ontario Reignin paidassa 44 otteluun tehot 3+14.
NHL.comin suomenkielinen sivusto muistutti, että koska Paul LaDue on nyt Kingsin NHL-vahvuudessa, niin suomalainen on Reignin pakeista tehokkain. Voisi kuvitella, että häntä siivittäisi kohti taalajäiltä monipuolisuus, sillä yli 190-senttisen ja 100-kiloisen järkäleen rooli vaihtuu usein.
– Me vaihdellaan aika paljon. Vähän riippuu ketä vastaan pelataan, mutta sanoisin, että olen top neljä -puolustaja. Minä pelaan ylivoimaa ja aina silloin tällöin alivoimaa, 22-vuotias pakki sanoi sivuston mukaan.
Lintuniemen raameilla voisi kuvitella, että etenkin alakerran luutiminen olisi hallussa, ja että kyseessä olisi peruspakki. Helsingistä lähtöisin oleva puolustaja kuitenkin on osoittanut myös tällä saralla, että monipuolisuutta löytyy – koko ei ole ongelma.
– Jatkoaikaa olen päässyt pelaamaan joka kerta kun ollaan menty jatkoajalle, Lintuniemi mietti.
– Olen aika isokokoinen, joten jotkut voivat luulla, että olen puolustuspään miehiä, mutta kyllä sanoisin itseäni kaksisuuntaiseksi puolustajaksi.
Kun Los Angeles Kingsin ja Ontario Reignin majapaikat ovat lähellä toisiaan, ovat AHL-pelaajat jatkuvasti isompien herrojen tarkkailun kohteena.
– Niitä isompia miehiä näkee täällä joka viikko. Aika aktiivista on homma, kun ollaan niin lähellä. GM:ää ja assistant-GM:ää näkee aika usein, Lintuniemi myönsi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tapparan huippulupaus loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Ilveksen maajoukkuemies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura!
- Topi Rönni: Sopimus revitty!
- Mikä suomalaisnäytös! Mikko Rantanen ja Roope Hintz tekivät käsittämätöntä NHL-historiaa
- Varoitus Leijonat – Kanada julkaisi NHL-tähtiä vilisevän hirmujoukkueen MM-kisoihin
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista