MM-kisojen tilastokärjessä suomalaisloistoa – yllätysnimi takoi kovat tehot Leijonat-paidassa

Jääkiekon MM-kilpailut saatiin päätökseensä sunnuntaina, kun Ruotsi kukisti jännittävässä finaalissa rangaistuslaukausten jälkeen Sveitsin maalein 3-2.
Leijonien osalta MM-turnaus tuli päätökseensä yllättäen jo puolivälierissä, kun Sveitsi lähetti suomalaiset kotiin. Tästä huolimatta Leijonien pelaajat ehtivät tekemään turnauksessa todella kovaa jälkeä.
MM-kisojen maalipörssin voittoon marssi Sebastian Aho, joka tykitti kahdeksaan otteluun hurjat 18 (9+9) tehopistettä. Hän voitti myös tehotilaston upealla lukemalla +15 ja sijoittui pistepörssissä toiseksi.
Aho valittiin MM-kisapäivän päätöspäivänä turnauksen parhaaksi hyökkääjäksi sekä tähdistökentälliseen.
Nuoren suomalaistähden lisäksi Teuvo Teräväinen pelasi tilastojen valossa upeat kisat. Teräväinen sijoittui pistepörssissä viidenneksi, kun hän iski kahdeksaan otteluun tehopisteet 5+9=14. Tämän lisäksi hän oli tehotilaston kakkonen lukemalla +14.
Myös Leijonien puolustuksesta löytyi tilastojen valossa yksi suuri ja hieman yllättävä onnistuja, sillä Markus Nutivaara sijoittui puolustajien pistepörssissä toiseksi. NHL-seura Columbus Blue Jacketsin puolustaja viimeisteli kahdeksaan otteluun tehopisteet 3+6=9. Häneltä ei ennakkoon odotettu näin kovaa tulosta tehopistepuolella.
LUE MYÖS: MM-kisojen tähdistökentällinen julki – Leijonat-tähti Sebastian Aho putsasi palkintopöydän
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä