Murtuuko kirous vihdoin – varataanko Pikkuleijonien MM-kultavahti jo ensimmäisellä kierroksella?

Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
Suomalaista maalivahtia ei ole varattu NHL-draftissa ensimmäisellä kierroksella sitten vuoden 2006, jolloin Tampa Bay Lightning nappasi Riku Heleniuksen avauskierroksella. Tästä suomalaisittain varsin epämiellyttävästä historiasta muistutti tänään SuomiKiekko.com -sivusto jutussaan. Artikkelissa on listattu myös kaikki vuoden 2000 jälkeen NHL:ään varatut suomalaisvahdit.
Sikäli fakta tuntuu erikoiselta, että Suomi tunnettiin pitkään huippumaalivahtien luvattuna maana. Ja tunnetaan toki edelleen, siitä osoituksena esimerkiksi Pekka Rinteen valinta päättyneen NHL-kauden parhaaksi maalivahdiksi.
Mutta nuoria todella lupaavia maalivahteja Suomesta ei ole viime vuosina tullut. Kolmen viime vuoden aikana NHL:ään on varattu yhteensä vain kolme suomalaisvahtia.
Tänä vuonna varataan ainakin yksi, mutta on eri asia, murtuuko ensimmäisen kierroksen ”kirous”.
Pikkuleijonat eli Suomen alle 18-vuotiaat keväällä maailmanmestareiksi torjunut Kärppien Justus Annunen on joissakin papereissa jopa varaustilaisuuden toiseksi kiinnostavin maalivahti.
Annunen itse suhtautuu spekulaatioihin varsin maltillisesti Ilta-Sanomien jutussa. Nuorukaisen mukaan varauksen ajankohdalla ei ole väliä – kuten Annusen tavoin Kempeleestä kotoisin olevan Rinteen esimerkki osoittaa. Rinne varatttiin aikanaan vasta 8. kierroksella numerolla 258.
Annunen kuitenkin sanoo, että hän haluaa olla aina ykkönen.
– Haluan olla aina jäällä paras kaikessa. Haluan aina voittaa, Annunen sanoo Ilta-Sanomissa.
Isokokoinen (193 cm/94 kg) Annunen on pelaaja-agenttinsa Sami Laineen mukaan ”fyysisesti kova paketti”. Myös henkistä lujuutta löytyy.
– Pää kestää hyvin, ja se on maalivahdille tärkeintä, Annunen itse sanoo Ilta-Sanomissa.
Annunen on mielestään melko erilainen maalivahti kuin samoilta kyliltä maailman eliittiin ponnistanut esikuvansa Rinne.
– Olen aika paljon rauhallisempi maalissa. Annan kaikkeni jäällä vähän eri lailla kuin hän, Annunen analysoi itseään.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Vastustajien toiminta meni Juuse Saroksella ihon alle: ”Näytti siltä, kuin hän aikoisi ajaa heidät pois”
- Sisäpiiritoimittaja: Jarmo Kekäläiselle huippupesti NHL:stä?
- IS: Kari Jalonen palaa Liigaan!
- Ville Peltonen jatkaa päävalmentajana Sveitsissä – ensi kaudeksi nimekäs korvaaja
- Liiga-seuran kapteeni: surkea uutinen
- HIFK nolasi itsensä – fanit aivan raivona: ”Mitä v****a mä just katoin”
- HIFK:n lehdistötilaisuudesta tulikin farssi
- Lähde: Tässä Rikard Grönborgin seuraava päävalmentajapesti!
- Suomalaistähti palasi vihdoin kaukaloon – oli sivussa lähes kymmenen kuukautta
- 18-vuotias hyökkääjälupaus sai pelikieltoa heti Liiga-debyytissään – katso tilanne
- IS: Kari Jalonen palaa Liigaan!
- HIFK nolasi itsensä – fanit aivan raivona: ”Mitä v****a mä just katoin”
- Paljastus: Liiga-seura menettämässä yhden kirkkaimmista tähdistään
- Lähde: Liiga-seura kaappasi vahvistuksen SHL:stä
- HIFK:n lehdistötilaisuudesta tulikin farssi
- NHL-toimittaja: tässä todellinen syy, miksi Utahin suomalaishyökkääjä penkitettiin
- Lähde: Tässä Rikard Grönborgin seuraava päävalmentajapesti!
- Mikko Rantanen upotti Coloradon – iski ratkaisun buuauskonsertin keskellä
- Taas sama mies: Liiga määräsi pelikieltoa
- KalPalta järkälemäinen pelaajahankinta!